Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląsk zabytkami stoi

Redakcja
Rusza projekt jednodniowych wycieczek po Szlaku Zabytków Techniki. Do wyboru 3 trasy i różne atrakcje, wśród nich Nikiszowiec, Kopalnia „Guido” w Zabrzu czy muzeum piwowarstwa w Tychach. Koszt od 89 złotych.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono specjalne badanie w 2006 roku i wyliczono, że średnio co minutę turyści w Stanach wydają 1.250.000 dolarów – mówi Dariusz Rudziński, dyrektor SCC – Nasz region jest dobrze przystosowany do celów turystycznych jeśli chodzi o infrastrukturę, więc dlaczego nie mielibyśmy tego wykorzystać? – dodaje.

Wszystkie wycieczki będą się zaczynały i kończyły pod więżą wyciągową na terenie centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach. Uruchomienie tych wycieczek to wspólna inicjatywa SCC, biura podróży Abraksas w Katowicach i Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego.

To pierwszy taki program w regionie, do tej pory Szlak można było zwiedzać wyłącznie indywidualnie. – Spełniło się nasze marzenie. Szlak Zabytków Techniki stał się prawdziwym produktem turystycznym – mówi Tomasz Stemplewski z Urzędu Marszałkowskiego.

Według badań przeprowadzonych przez MillwardBrown SMG/KRC liczba turystów krajowych podróżujących w ciągu roku po województwie śląskim to 2,8 mln ludzi. To między innymi dla nich stworzono Szlak Zabytków Techniki oraz wycieczki autokarowe. Ale nie tylko. – Nie chcemy żeby podróż na Śląsk kończyła się tylko na rozmowach biznesowych, chcemy ludzi , którzy przyjeżdżają tu w interesach jakoś zatrzymać, coś im pokazać. To również z myślą o takich ludziach powstał pomysł organizacji tych wycieczek – mówi Dariusz Rudziński.

Wycieczki ruszą już na początku lutego – pierwsza w sobotę 9 lutego o godz. 9:00. Przygotowano trzy trasy zwiedzania – czarną, srebrną i czerwoną. Na trasie czarnej będzie można zwiedzić Nikiszowiec, Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu oraz gliwicką radiostację. Na trasie czerwonej znalazły się takie obiekty jak – Nikiszowiec, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach oraz Tyskie Muzeum Piwowarstwa. Najdłuższa trasa – srebrna – obejmuje Zabytkową Kopalnie Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Chleba w Radzionkowie, Zabytkową Stację Wodociągową „Zawada” w Krachowicach oraz Kolonię Robotniczą „Ficinus” w Rudzie Śląskiej.

Jakie atrakcje czekają na zwiedzających? Na Nikiszu oprócz charakterystycznych budynków z czerwonej cegły i czerwonych okien będzie możliwość zwiedzenia neobarokowego kościoła św. Anny oraz Galerii Szyb Wilson, która mieści się w budynku cechowni i łaźni dawnego szybu „Richthofen” kopalni „Giesche” (obecnie „Wieczorek) z 1918 roku. Mysłowickie muzeum pożarnictwa oferuje unikalną kolekcję pojazdów pożarniczych a w tyskim browarze można poznać tajniki ważenia piwa, którego degustacja będzie ostatnim punktem programu. Kopalnia srebra to 1700 metrów trasy na głębokości 40 metrów, której 270 metrowy odcinek pokonuje się łodziami.

Niestety, nie zostanie uruchomiony punkt widokowy na wieży przy centrum handlowym. – To problem z którym zmagamy się od ponad roku. Bardzo byśmy chcieli taki punkt otworzyć, ale nie jest to takie proste jakby się wydawało – tłumaczy Dariusz Rudziński – To są milionowe koszty związane z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń, ubezpieczeń i zapewnieniem odpowiedniej infrastruktury. Nie mogę powiedzieć kiedy nam się uda to osiągnąć.

Bilety na wycieczki kosztują 89 PLN (trasa czerwona) oraz 99 PLN (trasa czarna i srebrna). W cenie zawarty jest wstęp do wszystkich obiektów zwiedzanych na trasie, opieka przewodnika na trasie wycieczki oraz wynajem przewodnika każdego z obiektów, ubezpieczenia, materiały informacyjne oraz obiad w regionalnje restauracji. – Podczas takiego obiadu nie może oczywiście zabraknąć klusek, rolady i modrej kapusty – mówi Tomasz Turek z biura podróży.

Program wycieczek to po uruchomieniu stoiska Kolekcja Silesia ze śląskimi pamiątkami kolejna propozycja SCC adresowana dla turystów. – Każda inicjatywa mająca na celu rozwój turystyki na Śląsku może liczyć na naszą pomoc – zapewniał dyrektor SCC, Dariusz Rudziński.

Harmonogram pierwszych wycieczek:
Sobota, 9 lutego – TRASA CZARNA
Niedziela, 10 lutego - TRASA SREBRNA
Piątek, 15 lutego - TRASA CZERWONA
Niedziela, 17 lutego - TRASA SREBRNA
Piątek, 22 lutego - TRASA CZARNA
Sobota, 23 lutego - TRASA CZERWONA
Sobota, 1 marca - TRASA CZARNA
Niedziela, 2 marca - TRASA SREBRNA
Sobota, 15 marca - TRASA CZERWONA
Niedziela, 16 marca - TRASA SREBRNA
Sobota, 22 marca – TRASA CZARNA
Sobota, 29 marca - TRASA CZERWONA

Początek każdej wycieczki o godz.: 9:00, powrót około godz.: 17:00/18:00

 

 

Jacek Tomaszewski, Witold Stech 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto