Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski dizajn będzie lokomotywą naszej gospodarki?

Redakcja
Powstaje nowatorski projekt mający zintegrować środowiska nauki i biznesu na Śląsku. Innowacyjność ma się opierać na dizajnie. Czy ten śląski stanie się hitem?

Za projekt "Innowacyjny dizajn lokomotywą śląskiej gospodarki. Sieć współpracy środowisk akademickich z biznesem" odpowiadają Akademia Ekonomiczna, Akademia Sztuk Pięknych i Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości z Katowic. Inicjatywa jest współfinansowana środkami z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Głównym celem nowego projektu jest poprawa konkurencyjności firm działających na Śląsku poprzez integrację środowiska biznesowego z naukowym. Działania w ramach inicjatywy są ukierunkowane na zwiększenie świadomości przedsiębiorców z korzyści związanych z dizajnem i stworzenie atrakcyjnej oferty w jego zakresie. Pomogą w tym szkolenia, kursy oraz konferencje tematyczne prowadzone przez specjalistów, a przede wszystkim portal internetowy ułatwiający nawiązanie współpracy między projektantami a firmami. Zakłada się, że sieć aktywnej współpracy zapewni poprawę wykorzystania badań naukowych w praktyce poprzez ich absorpcję przez środowisko gospodarcze. Dodajmy, że portal już działa, witryna jest dostępna pod adresem www.innowacyjny-dizajn.pl.

- Jesteśmy przekonani, że realizacja projektu przyczyni się do stworzenia trwałych więzi między środowiskiem nauki i biznesu w obszarze projektowania i wprowadzania produktów na rynek wpływając zarazem dodatnio na konkurencyjność śląskiej gospodarki - mówi Barbara Filipczyk, koordynator projektu z ramienia Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Innowacyjne działanie Akademii Ekonomicznej, Akademii Sztuk Pięknych i Izby Rzemieślniczej oraz Małej Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach tworzą komplementarny zespół projektowy, w którym wiedza naukowców AE o produkcie (planowanie, analiza opłacalności dizajnu, zarządzanie dizajnem) łączy się z praktycznymi umiejętnościami pracowników ASP w zakresie projektowania wizerunku (dziajn) produktu w oparciu o bezpośrednie relacje IR z biznesem (śląskie MŚP).

- Dzięki doświadczeniu partnerów, projekt nie tylko pozwoli na zainicjowanie współpracy między podmiotami gospodarczymi a projektantami, ale także na jej wspieranie m.in. poprzez pomoc we wprowadzaniu stworzonego lub udoskonalonego produktu na rynek. To nowość w tego typu projektach - zapewnia Beata Białowąs reprezentująca Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości z Katowic.

Oprócz działań ukierunkowanych na przedsiębiorców, celem projektu jest także krzewienie przedsiębiorczości akademickiej poprzez zwiększenie umiejętności naukowców (projektantów i ekonomistów) w zakresie komercjalizacji ich wiedzy a także praktycznego wykorzystania prowadzonych badań naukowych. Również studenci i absolwenci biorący udział w projekcie zdobędą wiedzę na temat projektowania i wprowadzania produktu na rynek.


SERWIS
MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto