Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski Urząd Wojewódzki [Wybieramy 7 cudów]

Redakcja
20 grudnia 1922 powołano Komitet Budowy gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. W konkursie architektonicznym wziąć udział mogli jedynie architekci polscy, wpłynęło aż 67 prac. Zwyciężył projekt krakowskich architektów Kazimierza Wyczyńskiego, Ludwika Wojtyczki, Stefana Żeleńskiego i Piotra Jurkiewicza.

Budowa gmachu, rozpoczęta w 1924 roku, trwała 5 lat. W celu zmniejszenia kosztów obniżono piętra, a w celu przyspieszenia prac zdecydowano na wyłożenie jedynie cokołu i pilastrów płytami kamiennymi. Obiekt wzniesiony został w stylu klasycyzującego modernizmu, to czteroskrzydłowy korpus główny, flankowany w narożnikach ryzalitami.

Wszystkie elewacje zostały potraktowane równorzędnie, co podkreśla fryz obiegający wszystkie ryzality. Umieszczony jest on na wysokości kapiteli pilastrów (w wielkim porządku), które podkreślają pionową artykulację elewacji. Dekoracja fryzu to ozdobne tarcze z inicjałami RP (Rzeczpospolita Polska), które flankowane są z obu stron rózgami liktorskimi oraz stylizowanymi orłami legionowymi. Kapitele pilastrów elewacji głównej i bocznych to heraldyczne orły polskie, które podobnie jak inicjały fryzu podkreślać miały państwowy charakter władzy politycznej województwa śląskiego. W architekturze gmachu widać również śląski wątek: herby miast śląskich umieszczone w kapitelach pilastrów opinających ryzality. Są to płaskorzeźby herbów miast Katowic, Bielska, Rybnika, Żor, Bierunia Starego, Wodzisławia Śląskiego, Cieszyna, Miasteczka Śląskiego, Lublińca, Pszczyny, Mysłowic. W gmachu tym mieści się winda pater-noster o 14 kabinach. Obsługuje ona wszystkie kondygnacje budynku - porusza się ona 4 kondygnacje w górę, oraz 2 kondygnacje w dół.

Opracowała: Magdalena Anna Duda


Zobacz fotogalerię Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto