Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: Mamy nowy eko-węgiel

Redakcja
Proekologiczne paliwo to przełom w przeróbce węgla. Zakład do jego produkcji ruszy wkrótce w Suszcu

Polski Koks SA złożył do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wniosek o udzielenie pożyczki na budowę zakładu produkcji ekologicznych kompozytowych paliw stałych. Cała inwestycja to koszt prawie 20 mln zł. Jest już podpisana umowa pomiędzy Polskim Koksem SA a Przedsiębiorstwem "Carboautomatyka".

Rewolucja technologiczna
Zakład wybudowany zostanie na terenie kopalni Krupiński w Suszcu. Będzie powstawać w nim rocznie około 60 tys. ton oczyszczonych i wzbogaconych brykietów z węgla koksującego, przeznaczonych dla gospodarki komunalnej oraz do ogrzewania gospodarstw indywidualnych. Termin zakończenia prac przewidziano na drugie półrocze 2013 r.
Opracowana w Katowicach nowa technologia przeróbki węgla koksującego z kopalń Budryk i Krupiński to prawdziwy przełom w przeróbce węgla i stworzenia powszechnego paliwa bezpiecznego ekologicznie.

Czyste powietrze dla Śląska
Inwestycja to wynik realizacji postanowień programu badawczo--rozwojowego "Czyste powietrze dla Śląska", którego uczestnikami są: Polski Koks, Jastrzębska Spółka Węglowa, Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Stowarzyszenie Klaster Kotlarski. Celem programu jest połączenie potencjału naukowego i technicznego stron porozumienia dla realizacji zadań badawczych, rozwojowych i technologicznych dotyczących ekologicznego spalania produktów z grupy węglowo-koksowej JSW.

Tanio, czyli dla każdego
Prezes Gabriela Lenartowicz mówi, że przedsięwzięcie to daje szansę na uzyskanie dużego efektu ekologicznego, a dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii przemysłowej ekologia znów może być kołem zamachowym postępu gospodarczego w regionie. Anna Wrześniak, śląski inspektor ochrony środowiska, cieszy się, że wreszcie powstał pomysł na ekologiczne paliwo. Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk apeluje, by tak opracować dystrybucję nowego paliwa, aby było ono tanie i dostępne dla wszystkich, którzy w swoich kotłowniach chcą palić bezpiecznie i ekologicznie.

23 marca zamontowano platformę bez odpowiedniej ilości gałęzi i materiału ziemnego.
1 kwietnia nic się nie zmieniło - za mała platforma usadowiona jest w zbyt małej odległości od linii energetycznych.
3 kwietnia - na gołej platformie pojawił się bocian i zabrał się do pracy.
9 kwietnia - gniazdo jest gotowe. Bez pomocy gminy.

Dlaczego to paliwo nie truje?

Dotychczas węgiel koksowniczy, z powodu emisji podczas spalania dużej ilości szkodliwych substancji, przeznaczany był dotychczas niemal wyłącznie do spalania w zakładach energetycznych. Ich filtry zatrzymywały trujące związki, głównie tlenków, amoniaku, pyłu zawieszonego i metali ciężkich.

Nowa technologia przeróbki węgla koksującego pozwoli na przygotowanie i udostępnienie go do spalania w domowych piecach. To jest proekologiczne paliwo nowej generacji.

Z analiz naukowców Politechniki Śląskiej oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla wynika, że nowa metoda pozwala na spalanie tego typu węgla zarówno w starych, jak i w nowoczesnych kotłach przy redukcji najbardziej szkodliwych toksyn nawet o 90 procent. Nie będzie rakotwórczego benzopirenu, dioksyn i furanów. Wyjątkowo niska, bo bliska zeru, jest też ilość popiołu powstałego po spaleniu brykietów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto