Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Honorowy doktorat dla badacza lodowców

Mirosław Ogórka
Mirosław Ogórka
Zaledwie 36 tytułów Doctora Honoris Causa nadał do tej pory Uniwersytet Śląski. Dziś w auli Wydziału Nauk o Ziemi tego zaszczytu dostąpił prof. Jon Ove Hagen z Uniwersytetu w Oslo.

 

W auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu zebrali się dziekani uniwersyteccy, przedstawiciele władz III RP, przedstawiciele duchowieństwa oraz przedstawiciele miasta Sosnowiec.

Współpraca już była...

Po odśpiewaniu pieśni przez chór z Cieszyna i przywitaniu przybyłych gości, rektor UŚ - Janusz Janeczek - oddał głos promotorowi Hagena - dziekanowi WNoZ prof. dr hab. Jackowi Janii. Dziekan zgłosił Hagena do tego zaszczytnego tytułu z wielu względów. Już od drugiej połowy lat 80-tych Hagen aktywnie współpracował i pomagał dojść ubogim w materiały i sprzęt polskim badaczom polarnym.

IV Międzynarodowy Rok Polarny 2007-2008 stał się znakomitym terminem dla przyznania Hagenowi tytułu Doctora honoris causa. Jacek Jania wymienił wiele zasług dla nauki swojego kolegi po fachu, ale wspomniał także o jego wadach. - Jon Ove nie potrafi śpiewać czego dał nam popis podczas współnie spędzonych wolnych chwil w Wiśle. Od tego czasu nie udziela się wokalnie. - Wspominał żartobliwie dziekan.

Lodowce są bardzo ważne

Prodziekan ds. Nauki prof. UŚ dr hab. Andrzej Kowalczyk odczytał w łacinie tytuł przyznany Hagenowi wraz z zasługami jakimi przysłużył się on badaniom glacjalnym oraz stosunkom polsko-norweskim w tej materii.

Po wręczeniu tytułu głos zabrał sam prof. Jon Ove Hagen. Za jego plecami pojawił się napis: "Thanks for the great honor and... - why do we study the glaciers?". Na wstępie podziękował za nadanie mu tak zaszczytnego tytułu, w szczególności Jackowi Janii za promocję oraz długoletnią współpracę i przyjaźń. Opowiadał przybyłym o początkach polsko-norweska współpracy.
- Na początku w bazie były tylko 3 łóżka, a nas było często więcej niż trzech. - Wspomina z uśmiechem Hagen.
Naukowiec opowiadał również o potrzebie badań lodowców. Jego zdaniem zagrożenia, jakie płyną ze zmian klimatycznych mają dla lodowców destrukcyjny wpływ. Na koniec wspomniał o swojej współpracy z śp. prof. dr hab. Marianem Puliną oraz z dziekanem WNoZ Jackiem Janią. Sympatyczny Norweg wzbudził aplauz przybyłych polskimi słowami kończącymi wypowiedź. - dziękuję bardzo.

Podziękowań nie było końca...

Kontynuacją uroczystości był kocert kameralny uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu. Odegrali oni polskie jak i norweskie, klasyczne melodie.

Po akcencie muzycznym przyszedł czas na kolejne podziękowania i gratulację. Przedstawiciel Uniwersytetu w Oslo podziękował Uniwersytetowi Śląskiemu za uhonorowanie ich pracownika przez nadanie mu zaszczytnego tytułu Doctora honoris causa oraz pogratulował swojemu współpracownikowi osiągnięć w dziedzinie nauk przyrodniczych. Kolejne gratulacje i podziw wyrazili inni dostojnicy przybyli na tą uroczystość. Głos zabrał m.in. dyrektor Instytutu Badań Polarnych z Uniwersytetu w Cambridge. Z polskich instytucji naukowych gratulacje złożył przedstawiciel Instytutu Geofizyki w Warszawie. Ponadto wice-prezydent Sosnowca wyraził słowa uznania dla Hagena jak i WNoZ, który skutecznie umacnia miasto, jako ośrodek kulturowo-naukowy.

Na koniec Rektor UŚ odczytał korenspondencyjne gratulacje dla dzisiejszego laureata. Listy nadesłali m.in.: Wojewoda Śląski, Bogusław Śmigielski - Marszałek Woj. Śląskiego, arcybiskup i metropolita katowicki Damian Zimoń, Karol Musioł - Rektor UJ, Stanisław Wilk - Rektor KUL oraz S. Nicieja - Rektor UO.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto