Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: likwidują im szkoły, więc chcą referendum

A. Zielonka, T. Szymczyk
archiwum
Rodzice i uczniowie wolą sami decydować o tym, czy oświata ma być reorganizowana.

Planowana w Sosnowcu reorganizacja oświaty to wciąż gorący temat. Rodzice uczniów ze szkół zagrożonych przeniesieniem bądź likwidacją nie zgadzają się na plany miasta. Postanowili nawet zorganizować referendum w tej sprawie.

Na styczniowej sesji radni przyjęli uchwałę intencyjną dopuszczającą zmiany na mapie szkół. Zmiany mają objąć SP nr 25, gimnazja nr 6, 10 i 15 oraz Zespół Szkół Specjalnych nr 1. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta dopiero na jednej z kolejnych sesji.

- Dlatego robimy wszystko, aby do tego nie doszło - tłumaczy Jerzy Cholewa, pełnomocnik Obywatelskiego Komitetu Referendalnego w Sosnowcu. To właśnie za pomocą referendum rodzice chcą zablokować plany urzędników. W czwartek złożyli w UM powiadomienie o inicjatywie przeprowadzenia referendum wśród mieszkańców Sosnowca. - Jego przedmiotem ma być opinia mieszkańców o uchwałach podjętych na sesji 26 stycznia, a dotyczących likwidacji, włączania i przenoszenia szkół. Sosnowiczanie odpowiedzą na pytanie, czy zgadzają się z takimi planami. Treść pytania jest jeszcze w trakcie ustalania - dodaje Cholewa.

- Moja córka chodzi do Gimnazjum nr 15, które ma zostać przeniesione - mówi Dorota Stawiarska, przewodnicząca rady rodziców w G 15. - Tymczasem my, rodzice, przez lata inwestowaliśmy w remonty i wyposażenie pomieszczeń i całego budynku. Trudno nam się teraz zgodzić na przeniesienie czy likwidację.

Agnieszka Czechowska-Kopeć, odpowiedzialna za oświatę wiceprezydent Sosnowca, od dwóch tygodni odbywa spotkania konsultacyjne z rodzicami, nauczycielami i związkowcami ze szkół objętych planami reorganizacji. Tłumaczy, że zmiany są konieczne. - Ciężko podjąć takie decyzje. Nie są przyjemne, ale musimy wziąć odpowiedzialność za to, co się dzieje w mieście. Sama jestem matką, ale pewne rzeczy trzeba zrozumieć - mówi.

Inicjatorzy referendum będą musieli zebrać podpisy 10 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania. Mają na to 60 dni. Podpisy weryfikować będzie komisja RM. Wynik samego głosowania będzie ważny, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 30 procent wyborców. Do tej pory udało się zebrać około 2,5 tys. głosów.


Widmo likwidacji szkół spędza też sen z powiek rodzicom i uczniom w innych miastach.
W Jaworznie urzędnicy chcą przenieść SP nr 6 ze starego budynku do Gimnazjum nr 3. Rodzicom trudno się na to zgodzić. SP 6 to szkoła ze 100-letnią tradycją. Dziś odbędzie się kolejne spotkanie rodziców z władzami miasta w tej sprawie.

Od 1 września w Czeladzi przestanie istnieć Zespół Szkół nr 2, w którego skład wchodzą Technikum nr 2 oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2. Dwóch z pięciu uczniów w ubiegłym roku otrzymało tytuł technika, do matury przystąpiło 19. Według urzędników, wykształcenie jednego technika to koszt 600 tysięcy złotych.

W powiecie zawierciańskim podjęto uchwały o likwidacji Szkoły Podstawowej w Sławniowie (gm. Pilica), Szczekocinach i Starzynach. Likwidacja grozi też szkołom podstawowym w Ciągowicach i Grabowej w gminie Łazy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto