Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec na starej pocztówce (Część 1)

Redakcja
Po historycznej wędrówce po miastach Śląska, nadszedł czas na prezentację architektury Zagłębia. Dziś w cyklu "Miasta Silesii wczoraj i dziś" pierwsza seria zdjęć z Sosnowca. Wyświetl większą mapę

1. Restauracja Savoy i gmach Kina Zagłębie przy ul. 3 Maja

Zarówno budynek kina z charakterystyczną kolumnadą, jak i słynna restauracja nie przetrwały do czasów obecnych. W połowie lat 70. zabytkowa (1910 r.) zabudowa została wyburzona, a dziś na ich miejscu znajduje się niezagospodarowany skwer oraz dom handlowy Sezam (obecnie w trakcie renowacji).


2. Tunel Katowicki (ul. Piłsudskiego)

Charakterystyczna forma mostu nie uległa większym zmianom od lat 30. XX wieku. Parę lat temu tunel przeszedł gruntowną renowację, której celem było usprawnienie komunikacji drogowej oraz ruchu pieszych w tym miejscu. Różnice widać natomiast w otoczeniu – wyburzona została większość domów kolejowych (widoczne za mostem dachy), a w ich miejscu powstały osiedla bloków przy ul. Kilińskiego i Ordonówny.


3. Ulica Sienkiewicza

Widoczny z prawej strony budynek (obecnie komenda policji) zdaje się nie ulegać zmianom od okresu II wojny światowej, podobnie jak kamienice widoczne w tle. Wyburzono natomiast domy z lewej strony, uzyskując tym samym miejsce na bloki mieszkalne oraz niewidoczne na zdjęciu Centrum Handlowe Plaza.


4. Dworzec Południowy

Jedyne, co obiekt ten obecnie ma wspólnego z dworcem, to nazwę. Ostatnim śladem dawnej świetności obiektu są nieczynne kasy biletowe, obecnie w zdewastowanym budynku znajdują się mieszkania. Zmieniło się także otoczenie – nad torami powstała estakada, łącząca ulicę Naftową z Teatralną, a wokół wyrosły bloki.


5. Willa Gallota i cerkiew prawosławna (ul. 3 Maja, Mościckiego, Wawel)

Wybudowana w latach 20. willa jest jedyną pozostałością po rodzinie Gallotów w Sosnowcu. Znajdująca się nieopodal cerkiew p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy została wyburzona w 1938 roku z powodów politycznych pod pozorem walki z pozostałościami rusyfikacji. Na jej miejscu obecnie znajduje się budynek Restauracji Empire (wcześniej Galeria Extravagance oraz Pałac Ślubów).


6. Budynek szkoły im. E. Plater

Dawne gimnazjum żeńskie, obecnie II LO im. E. Plater. Usytuowany na Sielcu budynek niemal w ogóle nie zmienił się zarówno pod względem formy, jak i pełnionej funkcji. Teren wokół szkoły został ogrodzony i przeznaczony m. in. na boisko, odnowiona została także elewacja budynku. Z prawej strony widzimy Willę Gallota; na nowym zdjęciu w tle także blok mieszkalny przy ul. 3 Maja.


7. Szkoła powszechna im. J. Słowackiego

Oddany do użytku w 1924 r. budynek szkoły usytuowany jest na Wawelu; obecnie znajduje się tam Szkoła Podstawowa nr 6, której historia sięga 1918 r.


8. Magistrat / Urząd Miasta

Dawny Magistrat, dziś Urząd Miasta Sosnowca istnieje w niemal niezmienionej formie od kilkudziesięciu lat. Znaczne zmiany dokonały się natomiast w jego otoczeniu – wokół wybudowano kamienice, a plac przed budynkiem pełni obecnie funkcję parkingu.


9. Ulica 3 Maja

Widok głównej ulicy miasta w okresie II wojny światowej. Widoczny z lewej strony kolorowy budynek obecnie mieści sklepy oraz Urząd Skarbowy. Na prawo widzimy pocztę (budynek został wyremontowany i unowocześniony szklaną nadbudówką), dalej – dawną Izbę Przemysłowo-Handlową, obecnie siedzibę banku. Widoczny na pierwszym planie skwer zachował swój pierwotny charakter, jednak jego przestrzeń została ograniczona ze względu na poszerzenie jezdni.


10. Aleja Zwycięstwa

Dawna siedziba Banku Społem, dziś budynek mieszkalny. W tle budynek obecnego Urzędu Miasta.


11. Ulica Małachowskiego

Obecnie budynki mieszkalne oraz siedziba banku. Jedyną widoczną zmianą od lat 20. jest pozbawienie kamienicy z lewej strony charakterystycznych zdobień oraz budowa bloków mieszkalnych przy ul. Kościelnej (w tle).


12. Kościół Serca Jezusowego

Tzw. kościółek kolejowy, nazwa pochodzi od lokalizacji w bliskim sąsiedztwie Dworca Głównego. Wybudowany w 1862 r. obiekt pozostaje praktycznie niezmieniony po dziś dzień. Otoczony niewielkim parkiem stanowi oazę spokoju w samym centrum miasta.


13. Ubezpieczalnia Społeczna / Szpital nr 2

Gmach dawnej Ubezpieczalni Społecznej przy ulicy 3 Maja, w późniejszym okresie Szpital nr 2. Obecnie budynek znajduje się w stanie dewastacji.


Lubisz stare pocztówki? Robić zdjęcia? Ten cykl jest również dla Ciebie! Zaprezentuj na łamach naszego portalu Twoje miasto na przestrzeni dziejów i włącz się w projekt "Miasta Silesii wczoraj i dziś"!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto