Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z tarnogórską secesją

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Mimo, że secesja to najkrócej trwający styl w sztuce, wprowadził on jednak rewolucyjne zmiany we wszystkich jej dziedzinach. Od jakiegoś czasu, za sprawą przedsiębiorców i mieszkańców architektura secesyjna jest coraz bardziej widoczna na ulicach Miasta Gwarków.

Początki secesji sięgają lat osiemdziesiątych XIX wieku. Jej największy rozkwit przypadł na lata 1892-1902, a zmierzch nastąpił z chwilą wybuchu I wojny światowej. W elewacjach często łączono cegłę glazurowaną, tynk, kamień. W dekoracjach królowała linia krzywa, nawiązująca do fal, płomieni czy łodyg roślinnych. Często stosowano asymetrię, słabo wystające ryzality.

 

Tarnogórskie budynki, zbudowane w XIX wieku, są przeważnie utrzymane w stylu neoklasycystycznym oraz neogotyckim. Można jednak znaleźć wśród nich także perełki secesyjnej architektury.

 

Nasz spacer zaczynamy od domu Carla Dominika przy ul. Piastowskiej 17 z ok. 1904 r. z pełnym secesyjnych ornamentów ryzalitem oraz płytami przedstawiającymi poranek i noc, odrestaurowanymi według oryginalnego projektu tarnogórskiego architekta Emmanuela Dziuby.Tuż obok znajduje się eklektyczna kamienica przy ul. Bytomskiej 1 z elementami wiedeńskiej secesji projektu C. Korbsha z 1909 r.

 

Przechodząc przez Pl. Wolności wchodzimy na główną arterie handlową miasta - ul. Krakowską - gdzie pod numerem 16 zachowała się zabytkowa kamienica z ok. 1906 r. wzniesiona również przez Emmanuela Dziubę. Uwagę zwracają tutaj połączone mansardowe zadaszenia w formie łuków oraz loggie balkonowe. Niestety ta kamienica nie doczekała się jeszcze remontu.

 

Zahaczając o tarnogórski rynek udajemy się na róg ulicy Bondkowskiego i Górniczej, gdzie znajduję się kamienica z 1903 roku z elementami secesyjnymi, takimi jak bogata ornamentyka roślinna lub słabo wystającymi ryzalitami. Dalej przechodzimy przez Pl. Gwarków z zabytkową dzwonnicą i kierujemy się na ul. Opolską 16, gdzie znajduję się, pochodząca z 1904 r., wciśnięta między inne zabudowania, ciekawie odrestaurowana elewacja kamienicy secesyjnej.

 

Elementy secesyjne zdobią również innych tarnogórskie budynki, jak np. budynek i hol główny Poczty, cicho przypominając o stylu secesyjnym, który przeciwstawili się panującemu przez całe stulecie historyzmowi i zerwał z panującymi kanonami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto