Środa w czwartek, czyli feministka = terrorystka?

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
O feminizmie w Polsce i na świecie, relacjach kościół - reszta społeczeństwa, współczesnej polityce, prawach mniejszości seksualnych, aborcji i książce Grossa "Strach" dyskutowała w Tarnogórskim Centrum Kultury Magdalena Środa.

Większość ludzi zna Magdalenę Środę z cyklu felietonów "Środa w środę" ukazujących się w Gazecie Wyborczej, a także z pełnienia funkcji Pełnomocnik Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn w rządzie Belki, kiedy to wywołała burzliwą dyskusję o kulturowych uwarunkowaniach przemocy wobec kobiet w Polsce. Jest również publicystką, feministką, filozofką, redaktorką "Przeglądu Filozoficznego" i "Etyki", a także członkinią Krytyki Politycznej.

Nowy Meeting Room?

Wczorajszego wieczoru, na rozpoczęcie I Tarnogórskiej Feminy, Magdalena Środa gościła w Mieście Gwarków przedstawiając mieszkańcom swoje poglądy na różne sprawy społeczne. Spotkanie o godzinie 18, witając przybyłych gości otworzyła Ewa Wyskoczył, tym samym inaugurując działalność sali Czarna Obca, która ma w przyszłości gościć różnych znamienitych gości, przedstawiać różne światopoglądy, ścierać różne opinie i wywoływać dyskusję. Czyżby Tarnowskie Góry doczekały się czegoś na wzór Meeting Room z bytomskiej "Kroniki"?

Spotkanie miało trwać około godziny, przedłużyło się do ponad 2,5 godziny, a sala wypełniła się po brzegi, tak, że niektórzy gości z braku wolnego miejsca byli zmuszeni stać na korytarzu. Poprowadził je Stanisław Ruksza z wspomnianego już wyżej CSW "Kronika", który zadając pytania i moderując spotkanie nakierowywał dyskusję na różne tematy.

Podręczniki do historii są seksistowskie...

Magdalena środa rozliczyła się m.in. ze stereotypem "Feministki - terrorystki", który jest szczególnie popularny na Zachodzie. Omówiła na przykładach ważność załatwianych spraw w polskim parlamencie, w którym dominują mężczyźni, przedstawiła jak bardzo powszechna jest "pozycja męską" w różnorakich wydawnictwach, a szczególnie tych skierowanych do najmłodszych i młodzieży. Szczególnie trafny był przywołany przez Środę obrazek z jednego z podręczników do historii, który przedstawiał Jana III Sobieskiego w otoczeniu córek i synów, przy czym córki rzucały się wyraźnie w oczy, a obrazek podpisany był "Jan III Sobieski i synowie".

Poruszyła również sprawy współczesnego języka polskiej polityki, mediów publicznych, aborcji, podziału politycznego, reklam epatujących seksualnością, pozycji kobiety we współczesnym świecie.

 ...A Cejrowski faszystą

Dostało się również niektórym politykom, redaktorom, dziennikarzom, a na koniec również Wojciechowi Cejrowskiemu, którego Środa nazwała z pełnym przekonaniem "faszystą".

Po spotkaniu wywiązała się żywa dyskusja z publicznością, w której o dziwo większość pytań zadawali mężczyźni. Padały pytania o polski katolicyzm, a także o stosunek gościa do najnowszej książki Jana Tomasza Grossa "Strach".

Premier pod Bochnią ogłosił nową akcję "Bitwa o remizy"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie