Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Środki Funduszu na likwidację azbestu dostępne jeszcze przez rok

Redakcja
Przypominamy, że publiczne środki na zdjęcie azbestu z prywatnych domów dostępne są jeszcze przez rok. To bardzo ważna wiadomość dla mieszkańców województwa śląskiego, bowiem azbest był u nas przez lata bardzo modny - był tani i prosty w użyciu. Niestety, później okazało się, że jest szkodliwy i większość posiadaczy nie wiedziała, co z nim robić. Pomogły fundusze ekologiczne.

Obecnie wiadomo już, że do końca 2013 roku przedłużono okres obowiązywania porozumienia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wspólnym dofinansowaniu zadań związanych z likwidacją i unieszkodliwianiem wyrobów azbestowych z budynków prywatnych.

Na realizację tego programu przewidziano ok. 5 mln złotych, w tym 2,5 mln zł przekazanych z NFOŚiGW.

Zawarta dwa lata temu umowa zakładała, że samorządy gminne, posiadające na swoim terenie zinwentaryzowane i objęte gminnym programem likwidacji azbestu obiekty zawierające odpady azbestowe, mogą na ich likwidację uzyskać - ze środków NFOŚiGW - dotację w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych.

Pozostałe dofinansowanie pochodziło ze środków WFOŚiGW w formie preferencyjnej pożyczki, która w 40% mogła zostać umorzona bez konieczności przeznaczenia umorzonej kwoty na nowe zadanie proekologiczne.

W praktyce dawało to właścicielom domów prywatnych jedyną do tej pory szansę na sfinansowanie bezzwrotne, ze środków publicznych, w wysokości do 75% kosztów zdjęcia azbestu, transportu i jego unieszkodliwienia.

Prace te muszą zostać jednak wykonane przez firmę posiadającą odpowiednie zezwolenia na wykonywanie tego typu zadań, a występująca o dofinansowanie gmina powinna mieć zinwentaryzowane obiekty zawierające wyroby azbestowe oraz uchwalony gminny program usuwania azbestu.

Dotychczas, dzięki środkom WFOŚiGW w Katowicach, udało się unieszkodliwić w woj. śląskim ponad 10 tys. ton azbestu, ale nadal jest takich wyrobów jeszcze ok. 150 tys. ton.

Wnioski o dofinansowanie usuwania azbestu ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW są do pobrania na stronie internetowej Funduszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto