Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stabilizują się ceny używanych mieszkań

Henryk Sadowski
W pierwszym miesiącu 2010 r. na wtórnych rynkach nieruchomości największych miast Polski obserwowano wyjątkową stabilność poziomu średnich cen - wynika z analiz Emmerson SA na podstawie danych zawartych w ofertach sprzedaży na portalu Gratka.pl

Większe ruchy cenowe należały do rzadkości, a w nielicznych tego rodzaju przypadkach często nie kontynuowały kierunku z poprzednich miesięcy, stanowiąc tym samym pewnego rodzaju korektę wcześniejszych wzrostów lub spadków. Do największej zmiany średniego poziomu cen w porównaniu do końca 2009 r. doszło w Krakowie, gdzie odnotowano spadek w wysokości 1,4 proc.

Największe wzrosty cen w styczniu 2010 r. na "nowym" rynku wtórnym zarejestrowano w Katowicach (2,8 proc.) oraz w Gdańsku (2,2 proc.). W wypadku starszych mieszkań najsilniejszy wzrost średnich cen w gronie analizowanych miast miał miejsce również w Katowicach (2,4 proc.), dzięki czemu średnia cena tego rodzaju mieszkania ponownie przekroczyła granicę 4 tys. zł za m kw. Do największych spadków średniej ceny zarówno na "nowym", jak i "starym" rynku wtórnym doszło w Krakowie. Ich wielkość była zbliżona i wynosiła ok. 1,5 proc. W związku z tym średnia cena mieszkania nie starszego niż 10 lat spadła poniżej 8 tys. zł za m kw.

Średnia cena ofertowa na warszawskim rynku wtórnym pozostała na poziomie zbliżonym do tego, z końca ubiegłego roku. Ruchy cenowe były symboliczne. W żadnej z dzielnic nie odnotowano wzrostów średniej ceny przekraczających 1 proc. Większe spadki cen również należały do rzadkości. Odnotowano je jedynie na Pradze Północ (-2,4 proc.) oraz w Śródmieściu (-1,2 proc.). Poziom trzymały zwłaszcza ceny mieszkań na "nowym" rynku wtórnym, czyli lokali, które nie mają więcej niż 10 lat. Na "starym" rynku wtórnym odnotowano jednoprocentowy spadek średniej ceny.

Na "nowym" rynku wtórnym do największego spadku doszło na terenie Pragi Północ (6,2 proc.) i to on zadecydował o wspomnianym już wcześniej obniżeniu średniej ceny dla całej dzielnicy. W ubiegłym miesiącu doszło tam jednak do porównywalnego wzrostu, w związku z czym poziom cen wrócił do poprzedniego poziomu.

Na "starym" rynku wtórnym największe spadki średniego poziomu cen miały miejsce w Śródmieściu (1,9 proc.), gdzie wciąż utrzymuje się trend spadkowy. Największe zwyżki zanotowano na Białołęce (3,1 proc), a także w dzielnicach: Wawer (2 proc.), Włochy (1,4 proc.) i Ursynów (1 proc.). W pierwszym miesiącu 2010 r. w grupie największych miast Polski panowała stabilizacja cenowa. Jedynie w przypadku Krakowa zarejestrowano spadek w wysokości 1,4 proc.

Wnikając głębiej w strukturę oferty, można dostrzec nieco większe zmiany. Na "nowych" rynkach wtórnych dominowały wzrosty cen, natomiast na "starych" ceny w większości były stabilne. Wzrosty cen na "nowych" rynkach nie przekładały się w prosty sposób na średnią cenę liczoną dla całego rynku. Należy pamiętać, iż mieszkania nie starsze niż 10 lat ze względu na swoją liczebność mają mniejszy wpływ na średni poziom cen liczony dla całego miasta, niż zdecydowanie większy "stary" rynek wtórny. Do tego należą przede wszystkim, ciągle jeszcze liczne lokale z wielkiej płyty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto