Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci ze Śląska jadą koleją do Mongolii

Marcin Nowak
Marcin Nowak
Dziesiątka studentów ze Śląska, koleją Transsyberyjską jedzie na Pustynię Gobi. - "Dziki Wschód" to obszar ciekawszy niż plaże Hiszpanii. - mówią. Relacje z wyprawy "Kierunek: Wschód 2008" w National Geographic i MMSilesia!

To jedna z najciekawszych wypraw studenckich w tym roku. Dzięsiątka młodych ludzi w wielu 22-17 lat na mongolskie stepy i pustynie wyjeżdza jutro z dworca PKP w Katowicach. To pierwsze w ich życiu tak ekstremalne przeżycie. Plany przewidują wyprawę koleją, jeepami i pieszo przez całą Eurazję.

Wyprawa Kierunek: Wschód 2008 to w całości pomysł Mateusza Śleziońskiego, 22 letniego studenta Akademii Ekonomicznej z Katowic. Na trasie wyprawy znalazły się min. Kijów, Lwów, Irkuck, Jezioro Bajkał, Ułan Ude, Nauszki, Ułan Bator. Wycieczkowicze planują także na żywo zobaczyć mongolskie święto łuczników, zapaśników i jeźdźców - Naadam oraz Pustynię Gobi. Zdecydowanie największą część kosztów pochłonęły bilety kolejowe, koszty szczepionek i wiz.
Jednym z punktów wyprawy będą mongolskie zawody strzelania z łuku, w których z całą pewnością udział weźmie Dorota Twardoch z Bytomia, która od lat, uczestniczy razem z rodziną w turniejach rycerskich oraz zabawach dworskich

- Planujemy przede wszystkim poznać ludzi. Ta wyprawa ma być ciekawym doświadczeniem kulturowym. Inne zwyczaje, inny styl życia - to nas interesuje najbardziej. - mówi Mateusz Śledzioński - Chcemy, by tak zwany "Dziki Wschód" był postrzegany jako miejsce z potencjałem. To ciekawsze niż złote piaski Hiszpanii na przykład - zaznacza Mateusz. Uczestnicy na codzień są studentami oraz lektorami językowymi w szkole jezyków obcych Structura, gdzie odbyła się konferencja prasowa. - Zupełnie niedawno rozpoczęliśmy naukę jezyka rosyjskiego, który staje sięcoraz popularniejszy, więc to doskonała okazja by się przetestować. Podczas gdy większość naszych kolegów z uczelni będzie wypoczywała nad morzem czy na Mazurach, my będziemy smakowali destylatu w jurcie, jeździli konno na stepie albo robili zdjęcia nad Jeziorem Bajkał – mówi Ślezioński.

Uczestnicy chcą na bieżąco wysyłać relacje zdjęciowe i krótkie filmy z wyprawy. Będą także prowadzić systematycznie dziennik pokładowy. Patronat nad wyprawą objęło Polskie Towarzystwo Geograficzne i National Geographic Channel.

reklama

- To nie jest zwykła wycieczka czy komercyjny wyjazd zagraniczny. To coś o wiele więcej – nietypowa wyprawa poszerzająca horyzonty, wypełniająca ich zainteresowania i spełniająca marzenia. Dlatego postanowiliśmy duchowo i ideowo wesprzeć tą grupę pasjonatów - mówi dla MMSilesia Anna Kowalska z telewizji National Geographic.

Planowany powrót to 31 lipca. Relacje z Wyprawy Kierunek Wschód opublikuje strona National Geographic Channel i inne witryny podróżnicze. Planowana również jest wystawa zdjęć z wyprawy. Informacje prosto z Rosji i Mongolii również w MMSilesia. Zapraszamy do śledzenia tej nietypowej przygody.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto