Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studencie! Coś Cię spina? Wykrzycz to

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Na UŚ zainteresowali się zdrowiem psychicznym swoich studentów.
Na UŚ zainteresowali się zdrowiem psychicznym swoich studentów. Piotr Kalsztyn
Na UŚ zainteresowali się zdrowiem psychicznym swoich studentów.

Czy studenci mają powody do stresu? - Na razie nie bardzo, egzaminy jeszcze przed nami, teraz co najwyżej mogą stresować jakieś niezapowiedziane kolokwia i "wejściówki". Po miesiącu studiowania jesteśmy już obyci na uczelni i raczej nic nie podnosi nam ciśnienia - mówią zgodnie Michał Ser i Krzysztof Grabowski, studenci I roku politologii.

- Mnie czasem stresują idiotyczni ludzie, czasem to wykładowcy, innym razem spotkani na ulicy - mówi Bastek, student historii sztuki. - Mnie natomiast chamstwo, ostatnio w autobusie jakiś facet rozsiadł się na czterech miejscach i starsi ludzie nie mogli usiąść - dodaje jego koleżanka Agata.

O tych problemach studenci są w stanie powiedzieć przypadkowo spotkanym osobom, czasem jednak mają dużo poważniejsze powody, aby się stresować. - Często przychodzą i mówią, że kiepsko się uczą albo nie potrafią się wyspać. Czasem mają problemy w sferze emocjonalnej, w rodzinie, w sprawach uczuciowych. Przychodzą w sytuacjach kryzysowych dla nich - mówi Justyna Szostek, psycholog UŚ.

Na Uniwersytecie Śląskim postanowili zadbać o zdrowie psychiczne swoich studentów. Rozpoczęła się kampania „Co nas spina? Studencie zadbaj o swoją psychikę”. w trakcie 3 miesięcy realizowane będą działania mające na celu zwiększenie świadomości względem profilaktyki i higieny zdrowia psychicznego wśród studentów – na każdym z wydziałów odbędą się specjalistyczne warsztaty i spotkania, kampanii będą również towarzyszyć pokazy filmowe w Centrum Sztuki Filmowej.

Podczas inauguracji kampanii studenci mieli okazję uczestniczyć m.in. w grze studenckiej pt. „ Jak się rozpiąć?”, w ramach której  musieli realizować określone zadania (pojawiła się m.in. kabina krzyku, gdzie mogli dać upust negatywnym emocjom), warsztatach krzyku oraz śmiechu, konsultacjach specjalistycznych z zakresu psychologii, doradztwa zawodowego, finansów oraz dietetyki.

W międzyczasie w salach rektoratu odbywały się 45 minutowe szkolenia z medytacji, uczenia się oraz ról grupowych.

W rozładowaniu stresu może pomóc też malowanie.


Jak zwalczyć stres egzaminacyjny? Jest kilka prostych sposobów.

1. Ćwiczenia oddechowe są skutecznym sposobem zmniejszania poczucia niepokoju i napięcia. Najprostsze opierają się na oddechu przeponowym. Pomocne jest również liczenie oddechów lub popularna metoda "wdycham relaks - wydycham napięcie".
2. Optymizm. Studenci, nawet będący przygotowani do egzaminu, mogą go zawalić, gdy nie wierzą w osiągnięcie sukcesu. Natrętne złe myśli najlepiej przegonić odwróceniem uwagi lub zakwestionować.
3. Sen. Brak snu powoduje stres, a czasem stres powoduje brak snu. Aby wyspać się przed egzaminem warto skorzystać z metody zwalniania tempa. Pojawiające myśli staramy się słyszeć w głowie coraz wolniej, przeciągając każdy wyraz, co powinno ułatwić nam zaśnięcie.

Cały artykuł Sandry Jargieło o sposobach na stres przed egzaminami znajdziecie tutaj.

NAJLEPSZE KONCERTY NA ŚLĄSKU

Katowice: koncerty w MegaClubie 2012 [bilety]

Koncerty na Śląsku 2012. Największe koncerty w regionie

Śląskie na weekend, sprawdź gdzie się bawić na Śląsku.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto