Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stypendium w Niemczech za słowo?

Redakcja
Stypendium językowe w Niemczech o wartości 2000 euro czeka w katowickim Instytucie Kultury i Języków Obcych Structura. Żeby je zdobyć trzeba wziąć udział w konkursie na esej, felieton lub reportaż poświęcony współczesnym Niemcom.

Konkurs „Stypendium Goethego za słowo” adresowany jest do wszystkich osób uczących się języka niemieckiego, przede wszystkim do uczniów liceów i studentów, gotowych poświęcić cztery tygodnie na naukę języka w Niemczech. – Stypendium jest doskonałą okazją, żeby poznać język od troszkę innej strony. To nie to samo, co nauka słówek i gramatyki w szkole, podczas takiego wyjazdu poznajemy język razem z kulturą, ludźmi, obyczajami i tradycją, nabierając dzięki temu płynności w mówieniu, ale również wiedzy o kraju i jego mieszkańcach. Co ważne poznajemy tam także ludzi z całego świata, z Francji, Portugali a nawet z Chile i Japonii – mówi w rozmowie z MM Silesia Mateusz Ślezioński, z Instytutu Kultury i Języków Obcych Structura. - Dla wielu młodych ludzi takie stypendium jest szansą na pierwszy bezpośredni kontakt z inną kulturą i językiem – dodaje.

Tematem konkursu zorganizowanego przez Structurę są „Niemcy dziś, Niemcy jutra” i jak zapewniają organizatorzy chodzi w nim przede wszystkim o dobrą zabawę i szansę, jaką otrzymuje każdy uczestnik zabawy. – Konkurs, mimo że stawia wymóg napisania eseju, felietonu bądź reportażu, tak naprawdę nie jest trudny. Każdy z nas może przecież poszukać jakieś nowinki, ciekawostki o zachodnich sąsiadach, jakiegoś trendu w modzie, sztuce, kulturze, który napędza naszą ciekawość. Szczególnie wartościowe będą te prace, które pokażą pewne aspekty kulturowe u nas nieznane, a które warto odkryć, poznać i zrozumieć – mówi Ślezioński.

Osoby pragnące wziąć udział w konkursie mają czas do 10 października żeby nadsyłać swoje prace. Tekst nie powinien przekraczać 3 stron a4. Dodatkową nagrodą w konkursie będzie publikacja pracy na łamach Structura Aktuell, kwartalnika wydawanego przez szkołę. – Pozostawiliśmy dużą dowolność zarówno formy, jak i treści, bo jesteśmy ciekawi, jak młodzi ludzie dziś postrzegają Niemcy - co ich ciekawi, zaskakuje i zadziwia w kraju za Odrą. Liczymy przede wszystkim na naprawdę dobre reportaże i dziennikarskie śledztwa – śmieje się Ślezioński. Oprócz reportażu, eseju czy felietonu, dopuszczalną formą jest także fotoreportaż. – Fotografia jest dziś strasznie modna, każdy z nas robi zdjęcia aparatem czy telefonem, jesteśmy przekonani, że tym konkursem zachęcimy ludzi do poszukiwań także za pomocą migawki – dodaje Ślezioński.

Rok temu Structura również zachęcała do poszukiwań z aparatem. Konkurs „Niemieckim Śladem po Śląsku”, okazał się prawdziwą kopalnią wiedzy, odkrywając min. zapomniany niemiecki klub sportowy 1. FC Kattowitz, ślady Donnersmarcków na Śląsku czy starą kamienicę w Chorzowie.

– Stypendium Instytutu Goethego to bardzo prestiżowe wyróżnienie, zależy nam na tym, aby osoby, które je otrzymują, naprawdę zasłużyły na nie ciężką pracą – podkreśla Ślezioński. Stypendia Instytutu Goethego przyznawane są przez Instytut Kultury i Języków Obcych co roku, może się o nie ubiegać każdy, kto zna język niemiecki. Stypendium obejmuje opłatę za czterotygodniowy kurs języka niemieckiego w Instytucie Goethego w Niemczech oraz zakwaterowanie, wyżywienie i dofinansowanie kosztów podróży.

Zajęcia odbywające się w ramach stypendium Instytutu Goethego gromadzą, co roku słuchaczy z całego świata. Osoby biorące w nim udział same mogą wybrać, w którym z niemieckich miast chcą się uczyć. Na liście zajęć obok fonetyki i gramatyki, znajdują się tak ciekawe pozycje jak kursy tańców latynoskich. Każdy uczestnik stypendium otrzymuje świadectwo ukończenia kursu oraz dostaje możliwość uczestnictwa egzaminach przeprowadzanych przez Instytut Goethego.

Gotowe teksty opatrzone danymi można przesyłać na adres mailowy [email protected] lub dostarczyć osobiście do Instytutu Structura.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto