Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Wody

Redakcja
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej od kilku lat jest organizatorem i sponsorem uroczystych obchodów Światowego Dnia Wody.

W tym roku do udziału w akcji zaproszono kilkanaście placówek edukacyjnych, kulturalnych i sportowych z terenu Dąbrowy Górniczej: trzy placówki Fundacji "Godne Życie", Świetlica Środowiskowa "Antoniów", Świetlica Środowiskowa i LKS "Tęcza" w Błędowie, Miejska Biblioteka Publiczna, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Zespół Szkół Sportowych i Klub Ekologiczny 4H, Szkoła Podstawowa nr 5, Szkoła Podstawowa nr 35, Przedszkole nr 35, Szkoła Podstawowa i Przedszkole nr 28, Przedszkole nr 26, Przedszkole nr 10, Przedszkole nr 25.

Wszyscy uczestnicy obchodów otrzymali upominki oraz atrakcyjne nagrody ufundowane przez PWiK w Dąbrowie Górniczej.

- Współpraca z placówkami edukacyjnymi i kulturalnymi daje możliwość merytorycznego wzbogacenia projektów ekologicznych skierowanych do młodzieży. Ma też pozytywny wpływ na rozwój wrażliwości i aktywności młodych ludzi na rzecz ochrony środowiska i gospodarowania zasobami naturalnymi. Już kolejny rok przeznaczamy środki finansowe na obchody Światowego Dnia Wody. Jesteśmy zadowoleni, iż z roku na rok systematycznie rośnie liczba placówek z terenu całej Dąbrowy Górniczej biorących udział w akcji, a tym samym dzieci zaangażowanych w obchody, w większości mieszkających w tzw. dzielnicach zielonych miasta - mówi Andrzej Malinowski, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej.

Fundacja "Godne Życie"
Ciekawy przebieg miały zajęcia z okazji Światowego Dnia Wody w trzech placówkach prowadzonych przez Fundację "Godne Życie" w Dąbrowie Górniczej.

- Już po raz drugi współpracujemy z PWiK. To fajny pomysł, dzieci się dobrze bawią i jednocześnie uczą. Teraz w zajęciach brało udział ok. 100 osób. Zorganizowaliśmy dla dzieci "Małe Laboratorium Wody", dzięki któremu nasi podopieczni mogli
zapoznać się z ciekawymi eksperymentami, np. jak wyjąć z wody monetę, nie mocząc palców, wykorzystując zjawisko próżni. Odbyła się również "Wodna olimpiada sportów niecodziennych". Było "Łowienie rybek", przelewanie wody łyżeczką do herbaty, rozpoznawanie smaku wody czy jej picie na czas - wylicza Łukasz Kolber, wiceprezes Fundacji "Godne Życie".

Miejska Biblioteka Publiczna
W obchody włączyła się również dąbrowska Miejska Biblioteka Publiczna. Ciekawych propozycji nie zabrakło. Już od 14 lutego odbywał się konkurs literacki pt. "Każdy człowiek mały i wielki wie, że należy oszczędzać kropelki". 22 marca odbyło się jego uroczyste rozstrzygnięcie i wręczenie nagród. Najlepsi okazali się: Jan Stojek z SP nr 20, Agata Dudek z SP nr 3 i Bartek Wojnar z SP nr 20. 8 osób otrzymało wyróżnienie. Nagrody wręczyli Andrzej Malinowski, prezes zarządu oraz reprezentujący bibliotekę Paweł Duraj, dyrektor MBP.

W ramach obchodów Dnia Wody odbywały się też w bibliotece przez miesiąc zajęcia edukacyjne - "Rola wody w życiu naszej planety". W czasie zajęć plastycznych budowano "Makietę z wodnymi pejzażami".

- Oferta cieszyła się sporym zainteresowaniem, wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób - podsumowuje Marta Wiśnicka z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej
Także dąbrowski MOPT tematyce wody poświęcił w tym roku wiele miejsca. W ośrodku odbyły się warsztaty ceramiczne "Z gliny ulepione" oraz warsztaty "Przestrzeń wyobraźni". Nie zabrakło też konkursów z nagrodami. 14 lutego ogłoszono konkurs filmowy Videoart pt. "Woda dobrem człowieka". Jego rozstrzygnięcie i wręczenie nagród zaplanowano na 29 marca.

- Z tematyką wody każdy z nas, i na swój sposób, musi się zmierzyć. Nasi podopieczni robią to w sposób twórczy, rozwijając wyobraźnię, ucząc się technik ceramicznych, farbowania tkanin, czy wreszcie artystycznego recyklingu. W tym roku owocem naszej współpracy z PWiK jest wydana płyta - znane i lubiane utwory inspirowane wodą śpiewają wokaliści ze Studia Piosenki MOPT.

Ubiegłoroczne prace - szkło i ceramika, które powstały z okazji Dnia Wody, właśnie odbywają tournée po Ukrainie. Teraz są prezentowane we Lwowie, potem obejrzą je mieszkańcy Doniecka, Kijowa i kilku innych miast. "Wodne prace" są częścią wystawy pt. "Mistrzowskie drogi, uczniowskie ścieżki", ekspozycji prac naszych wychowanków i nauczycieli oraz pracowników naukowych i studentów katowickiej ASP - mówi Iwona Wilk, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

Zespół Szkół Sportowych i Klub Ekologiczny 4H
Do obchodów Światowego Dnia Wody włączył się również Zespół Szkół Sportowych i działający przy placówce od 2000 roku Klub Ekologiczny 4H. Do ZSS już po raz drugi zaproszono dzieci i młodzież z placówek specjalnych w Dąbrowie i Będzinie.

- W piątek w dąbrowskim ZSS już o godz. 10 rozpoczął się konkurs muzyczny "Z wodą w tle". Następnie przeprowadzono konkurs plastyczny pt. "Czysta woda zdrowia doda" i konkurs na najciekawszą scenkę "Z życia kropli wody" - informuje Anna Piwowar, nauczycielka chemii w ZSS.

Świetlica Środowiskowa i LKS "Tęcza" w Błędowie
W czasie Światowego Dnia Wody w Błędowie wiele się działo. Odsłonięto wystawę fotograficzną "Rzeka Przemsza", odbyła się pogadanka "Woda to wielki skarb", zorganizowano też ciekawe eliminacje sportowe pt. "Lodowa sztafeta". Nie zabrakło też konkursów, pierwszy nosił tytuł "Kropelki wody", drugi, plastyczny, odbył się pod hasłem "Przyjacielem wody jestem ja". Rysowano kredkami, flamastrami, malowano farbami lub pastelami. Uczestnicy zajęć w świetlicy środowiskowej mogli też zapoznać się z interesującymi doświadczeniami. Zwieńczeniem wszystkich zmagań i zabaw było rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród.

- W tym roku po raz drugi wzięliśmy udział w tym projekcie i naprawdę podobał się dzieciom. Mogły się wiele nauczyć, a zabawa była przednia. Wykonaliśmy też pamiątkowe fotografie, a na zakończenie wszyscy mogli tańczyć w bańkach mydlanych - opowiada nauczyciel Beata Wiszniewska.

Szkoła Podstawowa nr 5 w Strzemieszycach
W SP nr 5 w Strzemieszycach było wesoło, artystycznie, ale nie zabrakło też zachęty do łamania głowy.
- W tym roku w obchodach wzięliśmy udział po raz drugi. Cała społeczność szkoły zaangażowała się w ich przygotowanie, i najmłodsi, i nauczyciele. To bardzo cenne, bo najmłodsi świetnie się bawili, jednocześnie się ucząc. Już w środę 20 marca uczniowie zmierzyli się z konkursem wiedzy o wodzie, młodsi odpowiadali na pytania o wodę i żywność, starsi mieli trudniejsze zadanie. W grupie uczniów klas 5-6 pytania dotyczyły "Wody jako źródła życia" - tłumaczy Krystyna Szaniawska, opiekun szkolnych obchodów Światowego Dnia Wody. - Zwycięzcami konkursu wiedzy zostali: Julia Płonka z klasy IV, Julia Smagowska z klasy V i Emilia Lorenc z kl. VI.

Dla uczniów przygotowano także konkurs plastyczny pt. "Woda w naszym życiu". Prace zaprezentowano na szkolnej wystawie. Wrażenie zrobiła zwłaszcza praca zaledwie 6-letniej Aleksandry Hejczyk, która profesjonalnie stworzyła barwny obraz podwodnego życia w morzu. Choć wszystkie dzieła wykonano starannie i z dużą dozą wyobraźni.

Szkoła Podstawowa nr 28 z oddziałem przedszkolnym w Okradzionowie
- Po raz pierwszy braliśmy udział w obchodach Światowego Dnia Wody. Myślę, że to był bardzo ciekawy i udany dzień. Dzieci odbyły wycieczkę nad rzekę Białą Przemszę, topiły Marzannę, obejrzały Młyn Wodny Freya, no i brały udział w licznych konkursach, o które zadbały nauczycielka przyrody Maria Kloc-Baradziej i nauczycielka oddziału przedszkolnego Katarzyna Oliwa - podkreśla Aneta Szewczyk, dyrektor SP nr 28.

Zajęcia rozpoczęły się o godz. 9.30 prezentacją "Woda mój przyjaciel", następnie dzieci i młodzież obejrzały film "Krążenie wody w przyrodzie" i zaśpiewały piosenkę "Płynie, wije się rzeczka…", mając na myśli oczywiście piękne meandry Białej Przemszy, którą mogą obserwować z okien placówki. I uczestnicy zabaw, i organizatorzy byli zgodni co do tego, że Światowy Dzień Wody powinien przypadać częściej niż raz w roku.

- Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym we wspólne przygotowania nauczycielom i rodzicom, a przede wszystkim młodym i młodszym mieszkańcom za ochoczy udział w grach, zabawach i różnorodnych konkursach. Po raz kolejny dowiedli oni swojej niesłychanej kreatywności oraz tego, że sprawy wody oraz w szerszym kontekście - ekologii - nie są im obce. Pozostawia to w nas budującą nadzieję na wychowanie kolejnych pokoleń w duchu poszanowania dla natury i jej dóbr - dodaje Andrzej Malinowski.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto