Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztolnia Czarnego Pstrąga [Wybieramy 7 cudów]

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Jedna z unikalnych pozostałości po górnictwie kruszcowym w Tarnowskich Górach - 600 metrowy fragment starej sztolni pomiędzy szybami "Ewa" i "Sylwester" kiedyś odwadniał tarnogórskie kopalnie, a dziś stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu.

Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się w prawie 200 hektarowym Parku Repeckim posiadającym bardzo bogaty drzewostan buków, dębów, kasztanowców i cisów. Dodatkową atrakcją jest malowniczy meandrujący odcinek rzeki Dramy, który dopełnia wartości przyrodniczych. W kolorowej gęstwinie parku można dostrzec ślady saren, lisów, kuny domowej lub dzika.

W roku 1957 parkowi przybyła kolejna atrakcja - udostępniono wtedy do zwiedzania podziemny ponad 600 metrowy odcinek sztolni odwadniającej z dwoma zabytkowymi szybami "Ewa" i "Sylwester", między którymi można przepłynąć podziemnym tunelem, oglądając ślady dawnego górnictwa kruszcowego na tym terenie.

Nadszybia budowane w charakterze rotundy są zachowaną formą stylową dla tych obiektów górniczych. Zwiedzanie sztolni odbywa się za pomocą łodzi, a przewodnik, niczym mityczny Charon, przeprawia turystów od jednego szybu do drugiego szybu pchając łodzie i snując opowieści górnicze.

Szerokość chodnika sztolniowego waha się od 1.20 do 2.50 metra, wysokości 2,20 do 4,00 m, a głębokość od 0.70 do 1.00 m wody. W migotliwym świetle lamp karbidowych można dostrzec pstrąga. Wydaje się on być czarny, dlatego też przyjęła się nazwa chodnika sztolniowego jako "Czarnego Pstrąga".

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto