Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablica upamiętniająca Górnośląską Szkołę Górniczą wróciła w końcu na swoje miejsce [Zdjęcia]

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Szkoła Górnicza w Tarnowskich Górach otwarta w 1803 roku była pierwszą szkołą techniczną na Górnym Śląsku. Tablica poświęcona jej historii, nauczycielom i wychowanką przez lata była uznawana za zagubioną. W końcu się odnalazła i znowu jest we właściwym miejscu.

Tablica poświecona Górnośląskiej Szkolę Górniczej mieściła się kiedyś już w budynku przy ul. Karola Miarki 17 w Tarnowskich Górach, jednak po podziale Górnego Śląska w wyniku powstań i plebiscytu została one zdemontowana i przeniesiona wraz z niemiecką kadrą nauczycielską do Pyskowic.

Zobacz również: Górniczym szlakiem Tarnowskich Gór [Mapa + Zdjęcia]

Tablice odnaleziono w 1962 roku podczas modernizacji budynku byłej Szkoły Górniczej w Pyskowicach. Była ona zakopana w skarpie i pękniętą. Jeszcze do roku 2008 sądzono, że upamiętnia ona poległych uczniów z Pyskowic. Do odkrycia prawdziwego przeznaczenia tablicy przyczynili się Norbert Kozioł z Pyskowic oraz Roman Gatys z Nakła Śląskiego, którzy ukazali wszystkim jej tarnogórski rodowód. Tablicę w 2009 roku Muzeum w Pyskowicach przekazało Tarnowskim Górą, które odrestaurowały ją i przywróciły ją w miejsce, które ma upamiętniać.

Podczas obchodów Barbórki w Tarnowskich Górach, 4 grudnia, w holu głównym szkoły przy ul.Miarki 17 odsłonięto uroczyście tablicę, a przed odsłonięciem, dr Krzysztof Gwóźdź z tarnogórskiego Muzeum, przypomniał wielokulturowe dzieje szkoły i naszego miasta.

Odrestaurowana tablica | Fot. UM Tarnowskie Góry

Przypomnijmy, że Szkoła Górnicza w Tarnowskich Górach została otwarta 14 lutego 1803 roku i była pierwszą szkołą techniczną na Górnym Śląsku, a przez ponad 100 lat jedyną szkołą górniczą w regionie. Wśród najznakomitszych jej wychowanków znaleźli się m.in. Franz Winkler i Friedrich Wilhelm Grundmann - inicjatorzy przekształcenia Katowic w miasto.



HISTORIA, LUDZIE, ZABYTKI



od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto