Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taki jest oszczędny dom. Idą dobre czasy dla czystej energii. Dobre i opłacalne

Redakcja
Nowoczesne rozwiązania techniczne i estetyka na miarę XXI w.
Nowoczesne rozwiązania techniczne i estetyka na miarę XXI w.
Podczas konferencji zorganizowanej w Parku Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach podsumowano efekty pilotażowej linii kredytowej o nazwie "Dom energooszczędny". Sfinansowano ją z pieniędzy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach jako pierwszą w kraju linię kredytową, w ramach której osoby fizyczne mogły otrzymać dofinansowanie na budowę domów niskoenergetycznych ze źródeł publicznych.

Pierwszy etap za nami
W pierwszym etapie programu udzielono 24 kredytów w wysokości 1,76 mln złotych. Kupiono m.in. 15 pomp ciepła, 10 rekuperatorów, 4 wymienniki gruntowe, 9 instalacji wewnętrznych c. o., a także 7.300 metrów kw. materiałów izolacyjnych i 524 metry kwadratowe okien i drzwi. Na niskooprocentowane kredyty do 200 tys. zł, udzielane przez Bank Ochrony Środowiska, mogli liczyć inwestorzy budujący energooszczędne domy i chcący kupić instalacje oraz urządzenia przystosowane do takich budynków.

Pieniądze można było przeznaczyć na zakup i montaż np. pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy instalacji ogrzewania, ale też m.in. na materiały izolacyjne ścian. Dom budowany na kredyt musiał mieć wskaźnik zapotrzebowania na energię niższy niż 60 kilowatogodzin na mkw. rocznie, czyli dwukrotnie niższy niż dom budowany metodą tradycyjną.

To się w sumie opłaca
Kolejny etap wdrażania programu wspierającego budownictwo niskoenergetyczne zapowiedziała Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW. Jak podkreślił podczas konferencji prezes Euro - Centrum Roman Trzaskalik, nakłady na budowę domu energooszczędnego są zwykle większe o 10-12 proc. niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, natomiast dzięki oszczędnościom na ogrzewaniu oraz ciepłej wodzie zwracają się po ok. 15, 20 latach.

Są także konkretne korzyści dla środowiska. Eksperci z Funduszu obliczyli, że emisja dwutlenku węgla w ciągu roku z palenisk węglowych i gazowych w tradycyjnych domach jest średnio o cztery tony większa niż z domów ekologicznych oszczędzających energię.

W Parku już budują nowe
Unijna dyrektywa przewiduje, że po 2020 r. każdy nowy budynek powinien spełniać warunki obiektu niskoenergetycznego. W Polsce jednak budownictwo domów pasywnych dopiero się rozwija. W katowickim Parku Technologicznym np. od czterech lat użytkowany jest pierwszy w regionie budynek pasywny. Jak zapewniają jego właściciele, już teraz można mówić o konkretnych korzyściach z oszczędzania w nim energii. Dlatego tuż obok wkrótce zostanie ukończona budowa kolejnego niskoenergetycznego biurowca, a także uruchomione unikatowe w skali kraju laboratorium testujące stosowane w budownictwie materiały niskoenergetyczne.


Nasz śląski w Euro-Centrum
Euro-Centrum Park Przemysłowy to kompleks nowoczesnych budynków o charakterze biurowym, usługowym i konferencyjno-wystawowym, położonych w Katowicach oraz Chełmie Śląskim. Na blisko 21 tys. mkw. powierzchni funkcjonuje 85 przedsiębiorstw zatrudniających ponad tysiąc osób.

Ważnym elementem Euro-Centrum Parku Przemysłowego jest innowacyjny budynek energooszczędny, będący przykładem zastosowania nowoczesnych technologii pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł oraz jej poszanowania w budynkach. Dzięki współpracy z austriackim Weizer Energie-Inno-vations-Zentrum powstał obiekt, który zużywa tylko jedną trzecią energii. Reszta pochodzi z odnawialnych źródeł. Jest to unikatowe rozwiązanie w południowej Polsce. Utworzenie Euro-Centrum było możliwe dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych i budżetu państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto