Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry na starej pocztówce

Łukasz Skop
Łukasz Skop
Zapraszamy Was na kolejną część cyklu "Miasta Silesii wczoraj i dziś". Tym razem Użytkownik Prince zabiera nas w podróż po najbardziej znanych miejscach w Tarnowskich Górach. Wyświetl większą mapę

1. Ulica Krakowska

Została wytyczona w XVI wieku, wraz z budową nowego rynku. Wtedy też wzniesiono tu 19 domów, które zamieszkiwali przede wszystkim najbogatsi tarnogórzanie, a także średnio zamożni mieszczanie: gwarkowie, kupcy i rzemieślnicy. Z czasem przy ulicy zaczęły powstawać sklepy, mimo iż ówczesne życie społeczne i gospodarcze raczej koncertowało się wokół ulicy Gliwickiej. Później to jednak Krakowska stała się główną ulicą handlową miasta, a w latach 1815 - 1816 ułożono tutaj bruk kamienny (kocie łby) i założono brukowane rynsztoki. Dziś jest to najważniejsze miejsce w Tarnowskich Górach, wokół którego koncentruje się właściwie całe życie miejskie.


2. Rynek

Dzisiejszy tarnogórski rynek jest już trzecim z kolei miejscem spełniającym tę funkcję. Ukształtował się w II połowie XVI wieku. Został wytyczony przez przedłużenie ulicy Gliwickiej, co umożliwiło pomieszczenie przy nim wszystkich najważniejszych dla miasta instytucji. Wokół rynku osiedlili się najbogatsi mieszkańcy Tarnowskich Gór, którzy stawiali najładniejsze w mieście kamienice.


3. Ratusz Miejski

Ratusz powstał w wyniku konkursu rozpisanego przez Berliński Związek Architektów w 1895 roku. Spośród 17 prac przyjęto projekt H. Guth z Charlottenburga. Obiekt budowany był w latach 1896-1898 i został wzniesiony w stylu neogotyckim. Jego zewnętrzną elewację zdobią wykute w piaskowcu liczne herby. Podczas 110 letniej historii ratusz przeszedł tylko drobne przebudowy, m.in. zlikwidowano trzecią narożną klatkę schodową, a w 1957 roku zastąpiono figurę Jerzego Brandenburskiego figurą gwarka wykonaną przez Edmunda Halke.


4. Dom Sedlaczka

Został wzniesiony w XVI wieku i na początku stał się siedzibą starostwa ziemi bytomskiej. W 1805 roku zakupił go Jan Sedlaczek i urządził w nim winiarnię, która istnieje do dziś. Od 1958 roku na piętrze budynku mieści się muzeum miejskie, gdzie zobaczyć można interesujące pamiątki z regionu. Zdecydowaną większość stanowią zabytki górnicze. Organizowane są tutaj koncerty oraz spotkania kulturalne ze słynnymi Tarnogórzanami. Budynek w swojej bogatej historii gościł takie sławy jak: król Jan III Sobieski (1683), August III Mocny (1734), Johann Wolfgang Goethe (1790) czy Julian Ursyn Niemcewicz (1821).


5. Domy Podcieniowe

Mieszczą się tuż obok rynku. Zostały wybudowane w XVI wieku i pełniły funkcję handlową. Ich właścicielami byli gwarkowie, gdyż ówcześnie tylko ludzie związani z górnictwem mogli trudnić się handlem. Same podcienia posiadają sklepienia krzyżowe wsparte na filarach czworobocznych. Otwierają się one na ulicę i Rynek arkadowymi łukami.


6. Kościół ewangelicki Zbawiciela w Tarnowskich Górach

Zbudowany został w 1790 roku, a jego budowniczymi byli, architekt Christoph Worbs ze Strzelec oraz cieśla Jan Karol Henning z Opola. W 1900 roku został przebudowany według projektu Adolfa Seiffharta na styl neoromański.


7. Kościół Piotra i Pawła

Budowę świątyni rozpoczęto w 1530 roku, a do 1629 roku znajdował się w ręku Ewangelików. Za datę ustanowienia parafii pod wezwaniem Św. Ap. Piotra i Pawła, uważa się dzień 1 lutego 1630 roku, kiedy to wprowadzono w urząd pierwszego katolickiego proboszcza. W okresie 1848 do 1851 roku kościół został rozbudowany do obecnego stanu. W latach '20 ubiegłego wieku, świątynia przeżyła gruntowną renowację.


8. Gimnazjum nr 1 im. Jana III Sobieskiego

Budynek powstał w 1908 roku, wtedy też mieściła się w nim niemiecka szkoła realna. 1922 roku swoją działalność rozpoczęła tutaj Publiczna Szkoła Powszechna nr 1. Już w 1927 roku nadano jej imię króla Jana III Sobieskiego. W okresie międzywojennym dopracowała się kilku dobrze wyposażonych pracowni, organizowała też wiele wystaw i prezentacji. Od 1935 roku w tym samym budynku działała Publiczna Szkoła Powszechna nr 3. U schyłku lat 50-tych przeprowadzono w budynku generalny remont, a w roku 1961 decyzją ówczesnych władz, przekazano część sal lekcyjnych Technikum Ekonomiczne¬mu. Do dziś mieści się tutaj gimnazjum oraz zespół szkół ekonomicznych.


9. Dworzec PKP

Wybudowany został w 1888 roku, według projektu wrocławskiego architekta Roberta Hönscha, w stylu neorenesansowym z pewnymi elementami historyzmu. Budynek postawiono na kamiennym cokole z żółto – pomarańczowych cegieł. Widok części frontowej uległ zmianom z chwilą wykonania podziemnego przejścia na perony w 1968 roku. Zlikwidowano wówczas dwa boczne okna, czyniąc je dodatkowymi wejściami do hali dworca.


10. Poczta

Budowa poczty przypada na lata 1908 do 1909. Budynek został wzniesiony w stylu neobaroku z elementami secesji. Do dziś mieści się tutaj poczta główna w Tarnowskich Górach.


Lubisz stare pocztówki? Robić zdjęcia? Ten cykl jest również dla Ciebie! Zaprezentuj na łamach naszego portalu Twoje miasto na przestrzeni dziejów i włącz się w projekt "Miasta Silesii wczoraj i dziś"!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto