18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr ITT "KołoNoga" zaprasza na warsztaty taneczne dla niepełnosprawnych

Katarzyna Kapusta
Marzena Bugała
Jesteś niepełnosprawny, jeździsz na wózku inwalidzkim, a chciałbyś poczuć, jak czuje się na parkiecie prawdziwy tancerz? To możliwe, bo w Sosnowcu rozpoczęły się właśnie bezpłatne zajęcia, które nauczą wyrażania własnych emocji i interpretowania muzyki.

Choć to dopiero początki, chętnych nie brakuje. Na zajęcia przyjeżdżają tu mieszkańcy całego województwa śląskiego.

Na tak nowatorski pomysł wpadli członkowie teatru ITT "KołoNoga". Założył go Mariusz Iwan, tancerz i choreograf, poruszający się na wózku inwalidzkim. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Grota-Roweckiego 2.

- Na zajęciach mamy osoby w różnym stopniu porażone, niepełnosprawne ruchowo. Jednak ten fakt nie stanowi przeszkody w nauce tańca, wręcz odwrotnie - tłumaczy Renata Pękosz, koordynatorka projektu.

- Dzięki tym spotkaniom niepełnosprawni poprawiają swoją percepcję ruchową i uczą się panować nad swoim ciałem - dodaje.

Uczestnicy zajęć spotykają się raz w miesiącu, w weekendy, a warsztaty trwają cztery godziny. Na razie uczestniczy w nich pięć, sześć osób. Są to zarówno osoby niepełnosprawne jak i pełnosprawne.

- Cały czas pracujemy jeszcze nad konkretną choreografią. Konfiguracja par jest różna. Tak naprawdę nie ma tu żadnego ograniczenia - dodaje Renata Pękosz.

- Taniec i muzyka dają poczucie wiary we własne możliwości oraz pewnego uniezależnienia się, a w zasadzie pewnej samodzielności. W ten sposób możemy przekazać emocje, które się w nas gromadzą. Właśnie podczas zajęć mają swoje ujście - twierdzą zgodnie uczestnicy zajęć.

Wraz z Mariuszem Iwanem zajęcia prowadzi Michał Woźnica, choreograf, tancerz i trener grupy.

- Dopiero raczkujemy, dlatego najpierw muszę poznać mocne strony uczestników warsztatów, ich możliwości ruchowe, nauczyć poruszać się, dopiero potem będziemy tworzyć układy - tłumaczy choreograf.

W zajęciach może uczestniczyć każdy. Są bezpłatne. Założyciele ITT "KołoNoga" nie wykluczają częstszych spotkań, jeśli będzie więcej chętnych.

- Zajęcia odbywają się rzadko dlatego, ponieważ dojeżdżają do nas osoby z Lublińca czy Tarnowskich Gór - tłumaczy koordynatorka projektu.

W przyszłości członkowie "KołaNogi" chcą założyć stowarzyszenie, w ramach którego odbywałby się zajęcia.

Taniec pozwala nam uwierzyć w siebie, usamodzielnić się

Z Mariuszem Iwanem, choreografem, tancerzem i założycielem ITT "KołoNoga" rozmawia K. Kapusta

Skąd wziął się pomysł na zajęcia teatru tańca?
Chodziłem na zajęcia w Bytomiu, do Śląskiego Teatru Tańca. Tam też poznałem Michała. Dojazd do Bytomia był uciążliwy, dlatego pomyślałem sobie, że można coś takiego stworzyć w Sosnowcu. I tak zrodził się pomysł, ale wiadomo, że wszystko musi mieć swoje miejsce i swój czas.

Czy te spotkania pomagają niepełnosprawnym?
Sam jeźdźę na wózku i mogę powiedzieć, że dają mi wiarę w samego siebie. Usamodzielnienie się, w pewnym stopniu.

Czego uczycie na zajęciach?
Na razie zajęcia mają formę nieco luźniejszą, ponieważ mamy mało osób pełnosprawnych, które w nich uczestniczą. Działamy dopiero cztery miesiące. Mam nadzieję, że będzie nas więcej.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA -
WYNIKI PLEBISCYTU

*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Teatr ITT "KołoNoga" zaprasza na warsztaty taneczne dla niepełnosprawnych - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto