Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Rozrywki wspiera młodych aktorów i reżyserów

Redakcja
Już dziś na deskach Teatru Rozrywki zadebiutują Marek Kołbuk i Wojtek Guzgan. Laureaci projektu Entrée. Czym jest projekt? Zobaczcie sami.

- Projekt powstał zgodnie z zasadą "myśl globalnie, działaj lokalnie". Chcemy zachęcić śląską młodzież do czynnego zainteresowania się sztuką teatru - mówi Adam Kowalski, asystent dyrektoraTeatru Rozrywki.

Słynny chorzowski teatr dzięki projektowi chce promować i wspierać młodych twórców. Prace zgłoszone do projektu, w pierwszej edycji było ich dwadzieścia, będą prezentowane na Małej Scenie.

Co ważne do projektu mogą być zgłoszone różne formy o charakterze performatywnym, nie tylko spektakle teatralne ale również performace, teatr tańca, happening czy nawet instalacja wideo.

Już dziś, o godzinie 19:30 na Małej Scenie odbędzie się prezentacja pierwszego spektaklu, który zdobył sympatię jury. Marek Kołbuk i Wojtek Guzgan, założyciele Teatru MOMO zaprezentują spektakl "Szary", w którym zabiorą widza w godzinną podróż w tajemniczy świat stworzony ze snów Marka i Wojtka.

- Stworzyliśmy „niemiły, szorstki” spektakl. Wyrażając nasze uczucia jesteśmy bezkompromisowi zarówno dla samych siebie jak i dla widza. I nie mamy tu na myśli pustego szokowania brutalnymi środkami wyrazu ze sceny, raczej ukazywaniu emocji i uczuć, od których wolimy uciekać, bo wprawiają nas w zakłopotanie, odkrywają nasze prawdziwe wnętrze i uczucia - mówią o swoim dziele twórcy.

Kolejne prezentacje laureatów pierwszej edycji projektu Entrée:

30 październik, godzina 19:30

Maszynopis
Tekst: Tomasz Kontny, Piotr Zalewski
Reżyseria: Piotr Zalewski
Scenografia: Bartłomiej Migas
Grają: Paweł Banik, Łukasz Kabus, Rafał Nowak, Daniel Gawlik,   Dominik Cybułka.
Pomoc wszelaka: Barbara Janoska

"Obrazek z życia okraszony sennymi wizjami. Mikrokosmos bohatera - z zawodu scenarzysty - nieuleczalnego, nałogowego deadliner'a. Ciekawie pokazany w interakcjach z resztą obecnych i nieobecnych na scenie. Maksymalista, człowiek z wybitną skłonnością do przesady - przesadnych ilości kobiet i projektów, w które wchodzi. Z jakąś masochistyczną konsekwencją prowadzi wyniszczający tryb życia i choćby chciał, nie może go zmienić. Śmieszny w tych swoich zmaganiach ze światem. Dobry pomysł połączony z przemyślanym konceptem scenicznym. Dobre aktorskie wykonanie w świetnej oprawie scenograficzno-muzycznej. Całość równiutko skrojona "na poziomie".

17 listopad, godzina 19:30

Karolina
pomysł/ choreografia / wykonanie: Korina Kordova
muzyka: “Night” (2005) - Allison Ogden (USA)
“Mobile Variations” (2005) - Krzysztof Wołek (PL / USA)
scenografia: Korina Kordova i Marcin Wadowski
światła: Marcin Wadowski

Karolina to solo stworzone I wykonywane przez tancerkę Korinę Kordovę. Spektakl jest rozwinięciem dwóch innych choreografii-  Mobile Variations i Night przygotowanych specjalnie do muzyki Wołka I Ogden. Prace zostały zamówione przez V Festiwal Muzyki Nowej w 2006r. I były zaprezentowane w ramach koncertu Mix Media Art.
Solo eksploruje granicę pomiędzy postacią a wykonawcą poprzez stałe zmiany stanów mentalnych I poszukiwanie prawdziwego źródła energii każdego ruchu. Pomysł I kompozycja ruchu są wywiedzione z myśli kontrolujących ciało postaci w chwili pustki. Myśli pojawiają się w ułamkach sekundy prowadząc nieuchronnie do nowych wyborów. Spektakl jest nielinearną narracją na temat możliwych wydarzeń wykorzystującą elementy wyborów losowych jak I twardych decyzji. Jet próbą odtwarzania relacji w zmieniających się kontekstach. Jest walką pomiędzy różnymi reakcjami I postawami trwającą do czasu, kiedy ujawniają się postaci zamieszkujące umysł bohaterki wpływając tym samym na jej postrzeganie rzeczywistości. 

Wsparcie
Karolina powstała w ramach Laboratorium Choraograficznego Śląskiego Teatru Tańca.

Tydzień
reżyseria/scenariusz/wykonanie - Filip Kosior

Spektakl skonstruowany na podstawie książki Sławomira Shuty „Zwał”. Tydzień zwykłego, szarego pracownika banku znużonego swoją pracą. Z utęsknieniem oczekuje soboty, kiedy to razem z kolegami może zapomnieć o rzeczywistości podczas libacji alkoholowo- narkotykowej.

Kolejność do uzgodnienia

20 grudzień, godzina 19:30

Głodnie
Reżyseria/Kostiumy/Choreografia/Występują - Maria Dąbrowska, Ola Rzepka, Marta Szymkiewicz
Scenariusz - Katarzyna Nosowska, Lenon z Riczardsem, Szymki 2
Scenografia- Grzegorz Skalski
Muzyka - Ludowa

Spektakl „Głodnie” grupy „Rozczyny” miał premierę w kwietniu b.r. Na 29 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w ramach nurtu OFF.
Cztery sceny, między nimi piosenki. Temat: kłótnia. A raczej nie sama kłótnia, tylko stan głodu- stan „braku czegoś'” i dyskomfort, który z tego powodu się rodzi. Próba porównania kłótni do sytuacji, w której głodny człowiek nie umie znaleźć sposobu ukojenia i nasycenia się, więc żeby poczuć się odrobinę lepiej, wpędza otoczenie w podobny stan.
Sceny rozgrywane pomiędzy koleżankami, ich braćmi, ich matkami i kochankami. Całość odbywa się w minimalistycznej scenerii i zbudowana jest na zasadzie utworu muzycznego. Muzyka zresztą nie opuszcza widza ani na chwilę, snując się po scenach jako kontrast do tego, co dzieje się w warstwie dramatycznej i płynnie przenosi akcję w przestrzeń piosenki, by po chwili być mostem do następnej sytuacji. Zresztą...co tu dużo pisać, jak nie ma o czym?! Przyjść, zobaczyć, odetchnąć. Spocznij!
Krzesła
Reżyseria/scenariusz/choreografia - Michał Stankiewicz
Kostiumy - Dorota Kidziak
Występują - Marcin Dąbrowski, Paweł Stankiewicz, Piotr Sułkowski

Trzech bohaterów „zawieszonych” w pustej przestrzeni , w której oprócz nich stoją trzy krzesła, zaczyna prowadzić bezsensowny dialog. Sytuacja początkowo jest komiczna, jednak po pewnym czasie dochodzi do nieporozumień, kłótni i wyzwisk. Dopiero przez przypadek, każdy z nich domyśla się, że poza jedną osobą, którą widzi, jest jeszcze druga.
Kluczem do odebrania spektaklu jest właśnie założenie, że sytuacja, w której znaleźli się bohaterowie, jest figurą, wzorem, schematem.
Dla pierwszej osoby istnieje tylko druga, dla drugiej tylko trzecia, dla trzeciej tylko pierwsza.
Daje nam to trójkąt. Komunikacja jest tu zaburzona. Żeby złamać „system”, trzeba wymyślić nową formę komunikacji, porozumienia się, bo ta, w której żyjemy tutaj się nie sprawdza.
Spektakl zdobył w grudniu 2007r. II nagrodę w konkursie organizowanym przez TVP „Dolina Kreatywna” w dziedzinie „Teatr”

Kolejność do uzgodnienia

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto