Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Techniczne Zakłady Naukowe z Dąbrowy Górniczej wykonują ozdoby dla dworca PKP we Wrocławiu

Anna Polewiak
Uczeń Barłomiej Rydz  z instruktorem Grzegorzem Dylem
Uczeń Barłomiej Rydz z instruktorem Grzegorzem Dylem Anna Polewiak
Techniczne Zakłady Naukowe z Dąbrowy Górniczej odcisną swój ślad w trwającej przebudowie i rekonstrukcji Dworca PKP we Wrocławiu. Uczniowie szkoły wykonują ozdobne elementy kute dla jednego z podwykonawców prac, firmy z Sosnowca, w ramach warsztatów z kowalstwa artystycznego.

Sześć metalowych kwiatów już zamontowano na dworcowym obiekcie, blisko sto dwadzieścia liści na to czeka. Powstają kolejne ozdoby, jak balustrady czy miecze. Młodzi kowale wykują m.in. trzydzieści kwiatów. Ozdoby wykonane rękoma uczniów dąbrowskich TZN będą widoczne na peronach i dworcowym zadaszeniu we Wrocławiu.

- Właściciel sosnowieckiej firmy jest absolwentem naszej placówki, dlatego zaproponował między innymi nam wykonanie metalowych elementów kutych.

Współpraca z firmą sprawiła, że reaktywowaliśmy tak ciekawe i pełne tradycji rzemiosło, jakim jest kowalstwo artystyczne. Naszemu projektowi sprzyja fakt, że obecnie na tego typu usługi jest duży popyt na rynku. Nasi uczniowie nie muszą obawiać się o swoją przyszłość. Nawet kiedy nie uda im się podjąć pracy w swoim zawodzie, zawsze mogą wykorzystać umiejętności zdobyte na tych warsztatach - uważa Joanna Porębska, kierownik szkolenia praktycznego Technicznych Zakładów Naukowych. Zajęcia prowadzone są w specjalnie odnowionej kuźni. Uruchomiono nieczynny piec i skompletowano narzędzia potrzebne do kowalstwa artystycznego, na czele z kowadłami oraz młotkami.

- Kiedyś w kuźni prowadzono zajęcia z kowalstwa, ale z użyciem maszyn. Potem nie było zapotrzebowania na tego typu umiejętności i wyroby. Ale moda na rzemiosło znowu wraca - dodaje Joanna Porębska.

Kowalstwem artystycznym zajmują się głównie uczniowie kształcący się w zawodzie technika mechanika, ale zainteresowani kuciem i spawaniem są także uczący się na innych kierunkach. Przychodzą nawet informatycy.

- Dziewczyna też tutaj spawała podczas warsztatów. Młodzież z własnej inicjatywy bawi się w kowalstwo, pomimo że jest to ciężka praca, ręce bolą. Myślę, że podoba im się to dlatego, że większość prac wykonujemy ręcznie z użyciem młotka, przecinaka czy innych narzędzi. Poza tym fakt, że wytwór ich rąk znajdzie się na wrocławskim dworcu bardzo motywuje - przyznaje Grzegorz Dyl, nauczyciel praktycznej nauki zawodu w TZN.

- Te zajęcia rozwijają wyobraźnię, wcale nie są nużące. Uczę się ciekawych rzeczy - zapewniał nas Bartłomiej Rydz, uczeń klasy trzeciej kierunku technik mechanik.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto