Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten zakład zmniejszy tradycyjne wysypisko o połowę

Jolanta Pierończyk
Popieram. Jestem jak najbardziej za. Taki zakład to wielka szansa na zmniejszenie rosnących z roku na rok hałd śmieci - mówi tyszanin Kazimierz Szumigaj. - To z jednej strony korzystne dla środowiska, a z drugiej dla nas samych, bo jak się okazuje, to z takich odpadów tyle jeszcze możemy uzyskać.

Szkoda tylko, że tak mało się o tym mówi. Tak bardzo brakuje w społeczeństwie wiedzy na ten temat. Wiedzy jasno, przystępnie podanej. Żeby ludzie mieli świadomość tego, jak wiele nam da budowa takiego zakładu - dodaje Irena Szumigaj.

Mowa o Zakładzie Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych, który do roku 2014 ma powstać w tyskiej dzielnicy Urbanowice przy ulicy Lokalnej. Początek budowy jeszcze w tym roku.

Będzie to jeden z najnowocześniejszych w branży odpadowej w Polsce, w pełni zautomatyzowany zakład, w którym wszystkie odpady (wielkogabarytowe, zielone, segregowane i niesegregowane) trafią na początek do sortowni. Tam przejdą przez sita i różnego rodzaju separatory, które wyłapią z nich wszystko, co nadaje się do recyklingu, czyli makulaturę, plastik, szkło… Wyłowią odpady zielone. Tam wyodrębnione zostaną te odpady, z których powstaną paliwa alternatywne do palenia w zakładach cementowych i energetycznych zamiast węgla. W sortowni wyodrębnione zostaną też odpady, z których powstanie biogaz. - Z biogazu pozyskiwać będziemy energię cieplną i elektryczną na potrzeby zakładu, a nadwyżkę wpuścimy do sieci - mówi Marek Mrówczyński, prezes Międzygminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami Master w Tychach, który rzeczony zakład wybuduje.

W tym nowoczesnym zakładzie wyodrębniane będą też odpady fermentacyjne kierowane do kompostowni, a tam powstanie albo kompost, albo biosusz (paliwo), którego odbiorcami będą wspomniane zakłady cementowe i energetyczne.

W efekcie na składowisko odpadów trafi już tylko 50 proc. tego, co trafiłoby normalnie. Trafią tam prawdziwe resztki, z którymi już naprawdę nic nie da się zrobić.
Powietrze z wszystkich hal planowanego Zakładu Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych kierowane będzie do oczyszczenia w specjalnych biofiltrach i na zewnątrz nie będą przedostawać się nieprzyjemne zapachy. ZKZOK będzie przerabiał ok. 70 tys. ton odpadów rocznie, z ośmiu gmin: Tychy, Bieruń, Lędziny, Imielin, Bojszowy, Kobiór, Chełm Śląski i Wyry.

Powstanie niemal w całości za unijne pieniądze. Unijna dotacja wyniesie bowiem aż 609 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wyda tylko 23 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto