Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toyota Verso [Test MM + Zdjęcia]

Redakcja
Duży rodzinny samochód nie powinien się podobać. Ma zupełnie inne zadanie. Jednak Toyota Verso to idealny kompromis.

Zazwyczaj gdy mówimy o rodzinnym samochodzie, nie wzbudzamy emocji. Każdy z góry wie, ze chodzi o przestronne wnętrze, praktyczność, bezpieczeństwo i komfort. Twórcy Toyoty Verso postawili właśnie na te elementy nacisk. Jednak w przeciwieństwie do konkurentów twórcy nie zapomnieli o tym co miłośników motoryzacji pociąga. Samochód pojawił się na rynku 2001 roku. Facelifting miał w 2004. A w przypadku Verso wyjątkowość tkwi w detalach.

Wnętrze

Wnętrze zostało zaprojektowane tak by maksymalnie wykorzystać dostępna przestrzeń. Wygodna pozycja za kierownicą, sporo miejsca na nogi z tyłu to cechy które sprawiają, że nawet długa podroż jest komfortowa. Jednak Verso nie typowy pięcioosobowy samochód. W podłodze bagażnika czekają kolejne 2 siedzenia. Tym samym samochód jest 7 osobowym urban crouserem, dzięki któremu cała rodzina podróżować będzie w komfortowych warunkach. Co ciekawe twórcy z Toyoty postanowili nadać wnętrzu unikatowy charakter. Zegary umieszczone centralnie, klamki przypominające pistolety laserowe w połączeniu z przemyślanymi schowkami i elementami jak lusterko wewnętrzne do obserwowania co dzieje się w środku nadają niepowtarzalnego charakteru. Nie zapomniano również o bagażniku. 30 kombinacji ustawienia siedzeń powoduje, że auto od "autobusu" zmienia się w bagażówkę. Co ciekawe składanie i rozkładanie siedzeń odbywa się w sposób intuicyjny dzięki systemowi Easy Flat-7. Dodatkowo po złożeniu siedzeń powierzchnia podłogi jest całkowicie płaska.


Dodatkowe panoramiczne lusterko

Shift pokazujący kiedy zmienić bieg

Parametry

Testowana wersja zwierała silnik 18 wyposażony w 6 stopniową skrzynię biegów. I choć licznik wyskalowano do 250 trudno spodziewać się by to auto było demonem szybkości. Co prawda do setki rozpędza się w nieco ponad 10 sekund i może osiągnąć nawet 190 km/h to jednak ze względu na swoją wysokość nie jest stworzony do takich prędkości. Przyznać trzeba jednak, że potrafi ruszyć z piskiem opon, a gdy nie przejmujemy się spalaniem paliwa możemy okazać się pierwsi po zapaleniu zielonego światła na skrzyżowaniu. Na uwagę zasługuje system Optimal Drive, którego zadaniem jest maksymalne zminimalizowanie kosztów podróży. Zmieniając biegi zgodnie z wskazaniami kontrolki shift możemy uzyskać średnie spalanie na poziomie nieco ponad 6 litrów co w przypadku 7 osobowego samochodu jest imponującym wynikiem.


Zegary wyskalowane do 240 km/h


6 biegowa skrzynia w standardzie

Dodatki

Japoński koncern tradycyjnie nie zapomniał o dodatkach, które najbardziej cieszą kierowce. Przednie, kolanowe, boczne i kurtynowe poduszki powietrzne w standardzie. Systemy ABS, EBD, BA, czy automatycznie włączane światła dla poprawy bezpieczeństwa. Duży wyświetlacz na desce rozdzielczej, zawierający nawigację satelitarną obsługę radia, telefonu komórkowego i kamera cofania powodują, że jazda samochodem staje się przyjemnością. Detale jak oświetlenie zawietrzne przy lusterkach, wewnętrzne lusterko panoramiczne do obserwacji tego co dzieje się na siedzeniach, wielofunkcyjna kierownica i podgrzewane przednie fotele umilały podroż testowanym pojazdem. Jednak jak w przypadku każdych gadżetów o ich wyborze decyduje cena. W przypadku Toyoty Verso Nawigacja z ekranem 7”, polskim menu, kamerą cofania oraz zintegrowanym serwerem muzycznym o pojemności 10 GB to wydatek 6500 złotych.


7-calowy wyświetlacz na desce rozdzielczej


Kamera cofania


Ocena

Samochód, który zastąpił trzy minivany Toyoty to ciekawy kompromis. W przeciwieństwie do konkurencji pomimo dużych gabarytów niezbędnych do zamontowania trzech szeregów siedzeń ma zwartą usportowiona budowę, która może się podobać. Dodatkowe zabiegi stylistyczne jak masywny grill , listwa chromowana w klapie bagażnika czy niebanalne wnętrze sprawiają, że rodzinne nabiera nowego znaczenia. To wszystko sprawia, ze auta zasługuje na wysoka ocenę, a nawet staje się godnym polecenia dla osób planujących zainwestować 100 000 złotych. Szczególnie godny polecenia jest licznym rodzinom i osobom, które zawsze podróżują w większej grupie. Możliwość odliczenia vatu to znowu oferta dla firm. Ale czy bym go kupił? Nie, teraz jeszcze nie. Ale gdyby pojawiły się dzieci była by to pierwsza propozycja na mojej liście.


Widok z tyłu


Widok z przodu


Dane techniczne:

Wersja:Toyota Verso 1,8 Valvematic (6 M/T)
Długość (mm):4440
Szerokość (mm):1790
Wysokość (mm):1630
Wysokość prześwitu (mm):145
Rozstaw osi (mm):2780
Waga (kg):1500
Pojemność bagażnika min/max (l):198/1696
Moc (kW/KM):108/147
Przyspieszenie do 100 km/h (s):10,4
Prędkość maksymalna (km/h):190
Średnie zużycie paliwa (l):6,9
Cena testowanego modelu (zł):około 100 000

SERWIS MM MOTO




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto