Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tropimy dzikie wysypiska w powiecie cieszyńskim

JAK
POLSKA Dziennik Zachodni
Nasz ekologiczny patrol - dziewięć zbiorników, które zostawiła w Cieszynie mafia paliwowa

Dziewięć potężnych zbiorników z niebezpieczną substancją ropopochodną jest zakopanych na terenie byłej bazy paliw przy ulicy Spółdzielczej w Cieszynie. To pozostałość po mafii paliwowej, która przez lata przerabiała tam olej opałowy na napędowy.

Była baza paliw znajduje się na uboczu miasta. Dziurawa ulica Spółdzielców prowadzi na ogrodzony teren, gdzie stoją podłużne budynki. W kilku działają firmy. Okolica nie sprawia wrażenia bezpiecznej. Za budynkami widać zniszczoną bramę i zarośniętą chaszczami drogę, która prowadzi do byłej bazy. Przed laty właśnie w takiej scenerii działała mafia paliwowa, która przerabiała olej opałowy na napędowy. Przestępcy zostali namierzeni, ale niebezpieczne substancje pozostały w zbiornikach. Przy każdej powodzi przedostają się do gruntu. Nie ma ich kto zlikwidować, bo baza wielokrotnie zmieniała właścicieli. Ostatni właściciel nie żyje. Nie wiadomo, z kim rozmawiać.

Ekologiczną bombę próbują rozbroić policjanci, prokuratorzy i urzędnicy, zajmujący się ochroną środowiska. Bez sukcesu.

Prokuratura poprosiła sąd, by ustalił kuratora reprezentującego sprawę tak, aby odpowiednie służby mogły wejść na opuszczony teren i go uprzątnąć. Na razie bowiem nie wiadomo, kto ma opróżnić zbiorniki i za to zapłacić. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przekazał sprawę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, bo uznał, że leży ona w kompetencji RDOŚ. Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Cieszynie wysłał z kolei do firmy, która była ostatnim właścicielem terenu, nakaz usunięcia pozostałości po działalności stacji.

- Na razie składowisko przy ulicy Spółdzielców nie zostało zlikwidowane. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wszczęła nowe postępowanie - mówi Aleksander Dorda, szef Wydziału Ochrony Środowiska UM w Cieszynie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto