Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Turcji nie rozumieją śląsko-zagłębiowskich antagonizmów

Redakcja
Do Sosnowca przyjechała turecka młodzież, która po zapoznaniu się z twórczością Kutza, chce zrealizować film o naszym regionie. Turcy po zapoznaniu się z regionem nie rozumieją antagonizmów. Wczoraj uczyli się odgrywania scen w CFK.

- Z założenia chcieliśmy by nasi uczniowie podszkolili język angielski w praktyce, do tego połączyliśmy to z programem filmowym realizowanym w naszej szkole - mówi MM SilesiiAgnieszka Godlewska, anglistka z ZSTiL nr 4 w Sosnowcu.

 

Reżyser Antoni Krajch udziela ostatnich porad

 

Turecka młodzież musiała zapoznać się z wybranymi filmami Kazimierza Kutza, by analizując je przygotować prezentację na temat aspektów kulturowych w tych obrazach. Nie bez znaczenia miał wybór reżysera. Pomysłodawcy chcieli zwrócić uwagę na specyfikę regionu widoczną w filmach katowickiego twórcy.

 

Młodzież pracuje pod czujnym okiem reżysera

 

- Chcieliśmy pokazać im, że mimo iż pochodzimy z rejonów o różnym tle kulturowym to jednak więcej rzeczy nas łączy niż dzieli. Dodatkowo chodziło o to że chcieliśmy to oprzeć na filmie, więc wybraliśmy reżysera znanego i oryginalnego. Wiadomo, że dla osób które są stąd te regionalizmy śląsko-zagłębiowskie są podstawą antagonizmów. Choć dla mnie jako osoby z Zielonej Góry nie ma szczególnej równicy między miastami. A że generalnie to co robimy ma nas łączyć a nie dzielić, postanowiliśmy pokazać że cały nasz region korzysta z dorobku człowieka, który jest Ślązakiem, zachwyca się jego dziełami. I wszyscy możemy się tym poszczycić - wyjaśnia Godlewska.

 

Tureccy uczniowie aktywnie zaangażowali się w odgrywanie ról

 

Okazuje się jednak, że uczniowie z Izmiru nie rozumieją naszych antagonizmów. Dla nich zarówno Zagłębie Dąbrowskie, jak i Śląsk to jeden region, gdzie wszystko jest takie samo i żyją tacy sami ludzie.

 

Najważniejsze jest uchwycenie odpowiedniego momentu

 

- Turcy nie widzą różnicy między Śląskiem a Zagłębiem. Wręcz niemożliwe jest  wytłumaczenie im tych różnic. Bo dla nich jest to jedno. Nawet gdy jadą z Sosnowca do Katowic to nie widzą tego miejsca gdzie zmienia się region. Nawet gdy staraliśmy się zaznaczyć te animozje oni tego nie rozumieją. Nie są wstanie zrozumieć dlaczego są antagonizmy, które nas dzielą, a przecież mieszkamy tak blisko obok siebie - dodaje anglistka.

 

Efekt finalny można było zobaczyć po pracy

 

Jednym z celów projektu było pokazanie obcokrajowcom miejsc, poznanych w filmach Kutza. Nauczyciele chcieli pokazać Śląsk i Zagłębie takimi jakie są naprawdę i tym samym uzupełnić ich pogląd o naszej kulturze. Dla młodych ludzi z Turcji województwo śląskie stanowi jedność i nie dostrzegają „muru”, który budują mieszkańcy obu stron Brynicy. Zajęcia w Centrum Sztuki Filmowej i Pałacu Młodzieży mają ułatwić Turkom realizację swojego dzieła, które może zaprezentować zupełnie nowe spojrzenie na region.

 


MM poleca:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto