Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczyli się ratownictwa medycznego w 11 miastach regionu

Redakcja
Sukcesem zakończył się przeprowadzany na terenie województwa śląskiego cykl bezpłatnych szkoleń skierowanych do młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Dzięki nim kilkaset młodych osób nauczyło się ratować ludzkie życie.

Piątki z ratownictwa

Organizowany przez krakowską Fundację Świat Dzieciom program „Wykorzystaj szansę - zdobądź nowe umiejętności” ruszył na początku września 2008 roku. Pierwszymi uczestnikami zajęć była młodzież z Raciborza. W ciągu kolejnych kilku miesięcy do ich grona dołączyli młodzi ludzie z 11 miast: Sosnowca, Będzina, Pszczyny, Tychów, Rybnika, Katowic, Zabrza, Jaworzna, Mysłowic, Czeladzi i Bielska-Białej. Młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym wzięła udział w zajęciach, które miały na celu podwyższenie ich wartości zarówno na rynku pracy, jak i we własnym mniemaniu. Tematyka szkoleń obejmowała prawidłowe funkcjonowanie w grupie, określanie własnych predyspozycji, mocnych i słabych stron, orientację zawodową, ale przede wszystkim - ratownictwo medyczne.

Cel osiągnięty

- Podczas 5 miesięcy wytężonej pracy instruktorzy współpracujący z nami przy projekcie przeszkolili ponad 600 osób - podsumowuje Katarzyna Szoch-Jędrys z Fundacji Świat Dzieciom

-  Większość uczestników może pochwalić się certyfikatami Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji, które potwierdzają zdobyte przez nich umiejętności. Certyfikaty mogą okazać się przydatne podczas starania się o pracę w wielu zawodach, m.in. strażaka, opiekuna, wychowawcy kolonijnego czy sanitariusza - dodaje.

Przebieg i rezultaty wdrażanego programu momentami zaskakiwały samych organizatorów. - Już po pierwszych przeprowadzonych  szkoleniach młodzież w Raciborzu złapała ratowniczego bakcyla, czego wynikiem jest utworzony przez nich Raciborski Ruch Ratowniczy - wspomina Katarzyna Szoch-Jędrys - Mamy nadzieję, że za ich przykładem pójdą rówieśnicy z innych miast.

Nic tak nie potwierdza zasadności przeprowadzania podobnych programów, jak ich realne wyniki. Uczestnicząca w szkoleniach będzińska młodzież niepełnosprawna intelektualnie miała już szansę sprawdzić w praktyce  nowe umiejętności. Pod okiem instruktora udzielili pomocy koleżance z grupy, która zasłabła - ten egzamin zdali na piątkę z plusem.

W programie „Wykorzystaj szansę – zdobądź nowe umiejętności” udział wzięła młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym (15-25 lat). Uczestnictwo w szkoleniach było bezpłatne - projekt finansowany był w całości ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.


MM poleca:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto