Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unia na środowisko - europejskie dotacje dobrze służą ludziom i środowisku

Redakcja
fot./arch./wfośigw
Spotkanie przedstawicieli instytucji wdrażających środowiskowe projekty w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko odbyło się w Szczawnicy.

Podsumowano to, co udało się zrobić w poszczególnych regionach i gminach dla poprawy warunków życia mieszkańców w ciągu ostatnich pięciu lat. Wiceminister środowiska Aneta Wilmańska podała przykłady dobrych praktyk i nakreśliła cele na najbliższe lata.

W naradzie uczestniczyła Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Była też grupa ekspertów śląskiego Funduszu na co dzień monitorujących i kontrolujących przebieg inwestycji dofinansowanych w naszym regionie. Oczywiście, tych dofinansowanych z funduszy europejskich. Jakie wnioski zostały wyciągnięte z podsumowania?

Po pierwsze, stwierdzono, że dzięki wdrażanym w ramach POIiŚ projektom w Polsce dokonuje się skok cywilizacyjny na niespotykaną skalę. Po drugie, nadrabiane są wieloletnie zaniedbania inwestycyjne, widoczna jest poprawa warunków życia ludzi przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska. Z przewidzianych w programie 5 mld euro na wszystkie środowiskowe projekty dotychczas podpisano umowy na wykorzystanie 85 procent tej kwoty.

Jeśli chodzi o nasz region, to województwo śląskie, realizując 56 ważnych inwestycji służących ochronie środowiska, jest w czołówce krajowej pod względem wdrażania unijnych programów. Dzięki 13 projektom o wartości do 25 mln euro z zakresu gospodarki wodno-ściekowej oraz gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi, dla których WFOŚiGW w Katowicach jest instytucją wdrażającą, województwo śląskie otrzyma w najbliższych latach zastrzyk ponad 390 mln zł. Wartość zadań inwestycji przekracza 680 mln zł.

Pieniądze te pozwolą na zbudowanie m.in. 320 km kanalizacji sanitarnej i deszczowej, 13 km sieci wodociągowej. Powstanie też 56 przepompowni, dwie nowoczesne oczyszczalnie i dwa zakłady gospodarowania odpadami oraz kompostownia i składowisko. A co dla ludzi? Ponad 9 tys. gospodarstw zostanie podłączonych do sieci kanalizacji sanitarnej, około 700 tys. osób objętych będzie ekologicznym systemem zagospodarowania odpadów.

Zredukowana zostanie masa odpadów trafiających na składowiska o ok. 112 tys. ton rocznie. W sumie, w całym kraju z unijnych pieniędzy wybudowanych zostanie ponad 11 tys. km sieci kanalizacji sanitarnej, tyle ile wynosi odległość z Warszawy do Rio de Janeiro. Podłączonych do systemu nowoczesnej kanalizacji zostanie ponad milion osób. Wybudowanych lub zmodernizowanych będzie również ponad 120 oczyszczalni ścieków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto