Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Praktyczny - przez studentów i dla studentów [Wywiad]

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Pierwsze spotkania z cyklu Uniwersytetu Praktycznego za nami. O ideach, działaniach i samym pomyśle rozmawiamy z organizatorami tego nowego projektu.

Krzysztof Gierak: Czym jest projekt „Uniwersytetu Praktycznego”?

Agnieszka Bartosik, główna koordynatorka projektu: „Uniwersytet Praktyczny” jest przedsięwzięciem tworzonym przez studentów i dla studentów Akademii Ekonomicznej im. K. Adamieckiego w Katowicach. Projekt umożliwia młodym ludziom rozwój swoich umiejętności, poszerzanie wiedzy z zakresu jaki najbardziej ich interesuje - logistyki, bankowości, rachunkowości czy inwestycji. Nazwa mówi sama za siebie - szkolenia nastawione są w ogromnym stopniu na praktykę, na przekładanie nabytej wiedzy na konkretne działania a to wszystko pod okiem specjalistów z dużym doświadczeniem.

Skąd się narodził pomysł na taki projekt? Czym był on zainspirowany?

„Uniwersytet Praktyczny” powstał na podstawie analizy aktualnych potrzeb studentów jak i pracodawców. Aktualna sytuacja na rynku pracy wymaga ciągłego samodoskonalenia z naciskiem na umiejętności praktyczne, które cenione są przez pracodawców. W naszych głowach zrodził się więc pomysł stworzenia projektu, który uzupełni konwencjonalne metody nauczania prezentowane na Uczelni.

Polecamy również: Uniwersytet Praktyczny otwiera nowe wydziały

Jakie były podstawowe założenia projektu oraz co miał on dać jego uczestnikom?

Poszukując różnych możliwości rozwoju, określiliśmy co dla nas jako studentów jest najważniejsze. Było to: zwiększenie świadomości odnośnie możliwych kierunków rozwoju i sposobów osiągania założonych celów, kontakt z doświadczonymi przedstawicielami firm podczas spotkań charakteryzujących się innowacyjnymi i interesującymi metodami pracy - takie też założenia ma nasze przedsięwzięcie. Koncepcja UP powstała z myślą o wzajemnej potrzebie kontaktu sfery studenckiej z praktyką, a sam projekt stanowi most komunikacyjny pomiędzy tymi środowiskami.

Jak studenci-uczestnicy projektu mogą przekuć doświadczenie i wiedzę zdobytą podczas projektu na wymierne efekty w czasie lub po studiach?

Już po zakończeniu projektu na najlepszych studentów czekają praktyki, staże i praca w Firmach, które współrealizują przedsięwzięcie. Ponadto praktyczne umiejętności z zakresu wybranej specjalności, wiedza dotycząca oczekiwań firm oraz specyfiki pracy w preferowanej branży z pewnością pomoże uczestnikom piąć się wysoko po drabinie kariery, sprostać oczekiwaniom wymarzonych pracodawców i stać się wartościowymi pracownikami.

Czy projekt będzie kontynuowany lub rozwijany? Patrząc na obecną sytuację studentów i absolwentów na rynku pracy, czy uważacie, że takich projektów powinno być więcej?

Na stwierdzenie czy projekt będzie cykliczny jeszcze za wcześnie. Niemniej jednak mamy nadzieję na więcej inicjatyw, które stworzą możliwości rozwoju z zakresu preferowanej branży. Sytuacja studentów i absolwentów na rynku pracy zdecydowanie skłania przemyśleń i szukania możliwości samodoskonalenia. Podobnych projektów powinno być więcej, gdyż uzupełniając nimi nauczenie akademickie, studenci zostają odpowiednio przygotowani do stawiania pierwszych kroków na drodze kariery.

To nie jedyny projekt Waszej organizacji? Czym się jeszcze zajmujecie, co macie w planach?

Organizacja Studencka „Paneuropa” realizuje wiele bogatych merytorycznie projektów. Dążymy do realizacji swoich planów, nieustannie rozwijając zainteresowania i umiejętności. Nasze przedsięwzięcia mają charakter lokalny, ogólnopolski a także międzynarodowy. W najbliższym czasie realizujemy projekt „Meet Logistic” z myślą o studentach ostatnich lat wydziałów Logistyki i Transportu Akademii Ekonomicznej oraz Politechniki Śląskiej. Aktualnie pracujemy także nad szablonowym projektem Organizacji, tj. „Wyprawa Adapciak” realizowanym we wrześniu. Jest to obóz adaptacyjny dla nowoprzyjętych studentów AE, który sprzyja integracji, poznaniu tajników życia studenckiego i ułatwia im start w nowym środowisku.

Ile osób było zaangażowanych w projekt? Opowiedzcie, jak w ogóle organizuje się tego typu rzeczy?

„Uniwersytet Praktyczny” był realizowany w inny sposób niż pozostałe projekty. W jego organizację były zaangażowane same doświadczone osoby i dlatego było ich stosunkowo mało. Później już przy samych spotkaniach pomagało wiele osób. Dodatkowo działała grupa odpowiedzialna za kontakt z mediami. Normalnie każdy projekt przechodzi pewne fazy - przygotowania, kiedy to dopracowujemy koncepcję, używamy różnych narzędzi pomocnych przy zarządzaniu projektami, kontaktujemy się z partnerami, następnie fazę realizacji i ewaluacji. Przy każdym przedsięwzięciu pracujemy w grupie, dzięki czemu uczymy się współpracować z innymi ludźmi, poznajemy role w grupie, poszerzamy wiedzę z zakresu komunikacji. Również młodsi członkowie mają okazję szkolić się i czerpać z doświadczenia starszych.

Dziękuję i życzę powodzenia w kontynuacji UP.

Ja również dziękuję i pozdrawiam czytelników MMSilesia.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto