Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet w Bielsku-Białej coraz bliżej. ATH uzyskała kolejne uprawnienia

Łukasz Klimaniec
Być może szybciej niż zakładają to plany w Bielsku-Białej uda się utworzyć uniwersytet. Wydział Budowy Maszyn i Informatyki Akademii Techniczno-Humanistycznej otrzymał właśnie uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie "inżynieria produkcji". To drugie prawo doktoryzowania tego wydziału, a trzecie całej Akademii.

- To nas przybliża do zrealizowania naszej wizji rozwoju uczelni, związanej z utworzeniem uniwersytetu. Potrzeba co najmniej sześciu uprawnień do nadawania stopni doktorskich, a więc jesteśmy w połowie drogi - mówi rektor ATH prof. Ryszard Barcik.

Nad przekształceniem Akademii Techniczno-Humanistycznej w uniwersytet w Bielsku-Białej zastanawiają się od dawna. Plan uzyskania stopnia uniwersytetu został rozpisany w czasie do 2020 roku. Biorąc jednak pod uwagę tempo rozwoju ATH niewykluczone, że uda się to w 2016 roku. Warunków jednak jest wiele. Uczelnia musi nieznacznie powiększyć kadrę naukową oraz bazę badawczą.

- Musimy poprawić warunki dla nauki, a więc postawić nowe laboratoria, zatrudnić też kolejnych naukowców z odpowiednio wysokimi uprawnieniami - wyjaśnia rektor.
W przypadku Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki prowadzenie przez jedenaście lat kierunku "zarządzanie i inżynieria produkcji" umożliwiło rozwój naukowy własnej kadry oraz zgromadzenie dorobku naukowego związanego z tą dyscypliną.

W przypadku innych konieczne może okazać się zatrudnienie profesorów. Równocześnie bielska uczelnia rozwija swoją bazę - kampus akademicki na Błoniach jest dziś nowoczesny i przyjazny studentom. W ubiegłym tygodniu uruchomiono w nim stołówkę. Znajduje się ona na trzecim piętrze w głównym gmachu ATH. Posiada 130 miejsc.

- Fajnie, że w końcu stołówka działa, bo jej brakowało. Ceny są niższe niż gdzie indziej. Opłaca się tu zjeść - mówiła Edyta Deda, która z Kamilą Tomiak w piątek pierwszy raz skorzystały z akademickiej stołówki.

Co ciekawe, wyższa kondygnacja stołówki ma charakter kawiarni. Wiosną będzie można wyjść na duży taras z efektownym widokiem na Błonia, Kozią Górkę i masyw Magurki. Z kolei w czerwcu do kampusu przeprowadzą się studenci Wydziału Nauk o Materiałach i Środowisku, który dotychczas mieści się przy pl. Fabrycznym. Nowa siedziba jest już prawie gotowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto