Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd Miasta już niebawem w nowej siedzibie czyli ratusz w dawnej dyrekcji huty Donnersmarcków

Justyna Toros
Do katowickiego pałacu Goldsteinów przeniósł się USC
Do katowickiego pałacu Goldsteinów przeniósł się USC
W dawnej siedzibie dyrekcji Huty Donnersmarcka będą teraz sesje. Coraz bardziej reprezentacyjne miejsca wybierają na swoją siedzibę urzędnicy miejscy. Najczęściej w tych najładniejszych urządzane są Urzędy Stanu Cywilnego. Tak postąpiły władze Katowic. W 2010 roku do pięknego pałacu Goldsteinów przeprowadzono USC z alei Korfantego. Podobnie postąpiły Gliwice, które przez rok remontowały ratusz znajdujący się na rynku, żeby powrócił tam USC i umieściły w nim też salę obrad Rady Miejskiej.

Zabrze poszło w innym kierunku. Do jednego z najpiękniejszych budynków w mieście, czyli do byłej siedziby dyrekcji Huty Zabrze, a wcześniej Huty Donnersmarcka postanowiono przeprowadzić poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego.

- To ma być najbardziej reprezentacyjny budynek, dlatego znajdzie się w nim całe kierownictwo: pani prezydent, wiceprezydenci, sekretarz i skarbnik miasta - wymienia Halina Gola z Wydziału Kontaktów Społecznych Urzędu Miejskiego w Zabrzu, który zresztą również zostanie przeprowadzony do nowego budynku, razem m.in. z Wydziałami Promocji i Turystyki oraz Budżetu.

Już od zeszłym roku w budynku swoją siedzibę ma główny inżynier miasta, pełnomocnik ds. inwestorów oraz centrum zarządzania kryzysowego wraz z całym monitoringiem miejskim. Jeszcze do końca tego roku potrwa remont tego zabytkowego budynku, a następnie zostaną wyposażone wnętrza. W środku znajdzie się duża i nowoczesna sala, w której odbywać się będą sesje Rady Miasta. Ogłoszono właśnie przetarg na jej wyposażenie - od biurek i krzeseł po elektroniczny system do głosowania.

Nowoczesny system do głosowania oraz obradowania pozwoli na przemawianie przez radnego z zajmowanego miejsca. Pulpity prezydium i radnych zaprezentują na wyświetlaczu nazwisko osoby aktualnie przemawiającej oraz liczbę osób oczekujących na udzielenie głosu. Będą też kamery i monitory wyświetlających obraz z nich nadawany. Dzięki temu będzie można oglądać np. aktualnego mówcę. System umożliwi także włączenie funkcji oglądania sesji on-line.

Taki nowoczesny system znajduje się już w Gliwicach, w ratuszu, gdzie obradują radni. Chwalą go zarówno radni, jak i mieszkańcy, którzy mogą na bieżąco śledzić ich przebieg nie ruszając się z domu.

- System bardzo ułatwia nam pracę - podkreśla Magdalena Budny, gliwicka radna. - Jest nieskomplikowany i czytelny, a przy tym przyspiesza przebieg sesji.

Budynek dawnej dyrekcji huty jest od 2007 roku wpisany na listę zabytków. Podczas remontu odtworzony został jego zabytkowy charakter. Dlatego już od progu poczujemy jego klimat, ponieważ uwagę zwraca hol, który w wystroju nawiązuje do sztuki starożytnej oraz duża sala konferencyjna. Nawet główne wejście robi wrażenie.


To jest perła

Główny budynek dyrekcji Huty Donnersmarcka powstał w 1907 roku. Zaprojektował go jeden z głównych architektów rodziny Donnersmarck - Arnold Hartmann. Oprócz dyrekcji znajdowała się w nim księgowość, sala konferencyjna oraz skarbiec. Na ostatnim piętrze były pracownie projektowe, dlatego na początku część dachu była szklana, żeby przepuszczać naturalne światło. Przed wejściem znajdowały się dwa anioły, ale zachował się tylko jeden z nich. Budynek był ogrodzony płotem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto