Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UŚ zmienia plany dotyczące budowy kampusu studenckiego

Przemysław
Przemysław
W kwartale ulic Pawła-Wodna-Górnicza miał powstać kampus studencki. Problemy dotyczące prawa własności wymusiły na władzach Uniwersytetu Śląskiego zmianę planów.

Podczas VI Festiwalu Nauki w Katowicach w kwietniu br. prezydent Katowic zapowiadał, że wszystkie sprawy związane z adaptacją budynków w centrum miasta na akademiki są bliskie realizacji: - Są na etapie projektowania, mamy już decyzję o warunkach zabudowy. Na pewno powstaną przy ulicy Wojewódzkiej, Mariackiej, a także w kwartale Pawła-Wodna-Górnicza - mówił Piotr Uszok.

W kwartale ulic Pawła-Wodna-Górnicza, gdzie planowane jest przeniesienie Wydziału Radia i Telewizjii Uniwersytetu Śląskiego miało powstać centrum kampusu studenckiego, ale urzędnicy napotkali na problemy dotyczące prawa własności.

Władze Uniwersytetu Śląskiego stawiają sobie jednak za priorytet stworzenie kampusu w centrum miasta. - Zamierzamy ożywić Katowice przez widoczną obecność żaków. Chcielibyśmy, by po zajęciach nie wracali oni na Ligotę, tylko odwiedzali sale koncertowe, kina, kluby i wystawy w centrum. Jeśli Katowice mają tętnić życiem, studenci muszą być widoczni na ulicach - powiedział prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

- Pozwoli to na na większą integrację samego środowiska studenckiego, całego środowiska akademickiego uniwersytetu, również na większą integrację z miastem. Studenci staną się żywą tkanką miasta, będą wspólnie budować wizerunek Katowic, miasta studenckiego w pełnym tego słowa znaczeniu - dodaje prof. Banyś.

Czy Katowice staną się więc miastem studenckim z kampusem uniwersyteckim w pobliżu centrum? Wszystko wskazuje na to, że tak, ale w związku z problemami trzeba było przeformułować plany. - Równocześnie z remontem kamienic przy ulicy Wojewódzkiej, Mariackiej i Warszawskiej chcemy rozpocząć budowę międzyuczelnianego osiedla akademickiego w kwartale Gliwickiej, Opolskiej, Dąbrówki i Stęślickiego. Tam, jak sie okazuje, sprawy własnościowe są mniej skomplikowane. Pieniądze na ten cel mamy nadzieję pozyskać m.in. z programu rewitalizacji miast Jessica, a inwestycję przeprowadzić we współpracy z inwestorem prywatnym na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego - zakończył prof. Banyś.


Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto