Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UŚka już niedługo wypłynie na wody Zbiornika Goczałkowickiego

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
UŚka to nazwa łodzi motorowej zakupionej przez Uniwersytet Śląski, która już niedługo ma pomóc w przewidywaniu powodzi oraz jej skutków ekonomicznych w ramach projektu "Zintegrowany system wspomagający zarządzaniem i ochroną zbiornika zaporowego".

UŚka wypłynie na wody Zbiornika Goczałkowickiego pod koniec sierpnia, a jej portem macierzystym będą Katowic. - Łódź stanowi istotne narzędzie w badaniach Zbiornika Goczałkowickiego, jest niezbędna do poboru prób wody, osadów dennych, flory i fauny jeziornej oraz do obserwacji zbiornika w trakcie występowania różnorodnych zjawisk meteorologicznych - wyjaśnia dr Magdalena Ochwat, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - Realizatorzy projektu nadali jej wdzięczne imię UŚka - dodaje.

Załogę UŚki będą stanowić wykonawcy projektu, pracownicy Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz Politechniki Krakowskiej, z których wielu posiada uprawnienia do prowadzenia łodzi motorowych.

Została ona wykonana przez firmę Pro-Maris z Ustki. Będzie wyposażona w sprzęt do poboru osadów dennych, do poboru wody (batymetry), siatki do odłowu planktonu, a także echosondę, która posłuży nie tylko do prac badawczych, ale także zapewni bezpieczne żeglowanie po wodach goczałkowickiego jeziora. Jest to łódź motorowa płaskodenna o długości około 8 m i szerokości 2,5 m oraz stosunkowo małym zanurzeniu (28–40 cm), co jest niezwykle ważne w zbiornikach o płytkich wodach.

- Od stycznia 2010 roku Uniwersytet Śląski w Katowicach koordynuje i uczestniczy w realizacji projektu „Zintegrowany system wspomagający zarządzaniem i ochroną zbiornika zaporowego (ZiZOZap)”. Obszarem badawczym projektu ZiZOZap jest Zbiornik Goczałkowicki, na którym interdyscyplinarne zespoły specjalistów prowadzą monitoring i analizują procesy zachodzące w środowisku, budują modele matematyczne tych procesów, by stworzyć system wspomagający zarządzanie zbiornikiem zaporowym - wyjaśnia dr Ochwat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto