Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Będzinie wykryto Legionellę

Redakcja
Kilka tygodni temu w Czeladzi wykryto bakterię Lagionelli. Teraz mieszkańcy Będzina są zagrożeni. Sanepid wykrył jej obecność w blokach SM "Wspólnota".

Bakteria ta jest szeroko rozpowszechniona w naszym środowisku  – została już znaleziona w strumieniach, stawach, kurkach ciepłej i zimnej wody, zbiornikach wodnych, wieżach chłodniczych, a nawet w ziemi z wyrobisk.

Źródłem zakażenia pałeczkami legionella w obiektach mogą być instalacje wody ciepłej, zbiorniki do jej magazynowania, kurki  czerpalne, sitka prysznicowe, urządzenia klimatyzacyjne, nawilżacze, baseny z hydromasażem i inne urządzenia stosowane w balneoterapii, urządzenia do wspomagania oddychania, turbiny dentystyczne, czy dializatory. W Będzinie źródłem skażenia stała się instalacja dostarczająca ciepłą wodę do bloków.

- Wykryliśmy bakterię legionelli w poniedziałek 4 sierpnia. 16 otrzymaliśmy wyniki badań potwierdzające, że w bloku przy Bursztynowej 11 i Chrobrego 10 jej stężenie jest bardzo wysokie. Dlatego od razu została podjęta decyzja o całkowitym odcięciu ciepłej wody płynącej do tych budynków. Inspektor Sanitarny nakazał zarządcy, czyli SM "Wspólnota" natychmiastowe podjęcie działań w celu usunięcia zagrożenia - wyjaśnia MM Silesii Janina Dybał-Kruszakin, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dąbrowie Górniczej.

W tych dwóch blokach stężenie bakterii wynosiło ponad 10 tysięcy bakterii na 100 ml wody, z czego dopuszczalne stężenie wynosi 100 pojedynczych bakterii. To jednak nie koniec problemów z legionellą w Będzinie.

Oprócz całkowitego zakazu korzystania z ciepłej wody wydaliśmy również w blokach przy Bursztynowej, Rycerskiej i Grunwaldzkiej zakaz korzystania z pryszniców, gdyż w taki sposób bakteria dostaje się do organizmu człowieka. Tam stężenie wynosiło 2 tysiące bakterii na próbkę - dodaje Dybał-Kruszakin.

Zakazy zostaną cofnięte, gdy Spółdzielnia Mieszkaniowa "Wspólnota" zarządzająca budynkami usunie problem. A metod jest kilka, można przegrzać wodę lub zastosować dezynfekcję chemiczną stosując dwutlenek chloru.

Legionella przysporzyła tez problemów mieszkańcom Czeladzi. Tam niektórzy zachorowali na zapalenie płuc. Właśnie badając tamten przypadek sanepid postanowił przyjrzeć się wodzie w Będzinie. Od początku czerwca do czeladzkiego szpitala zgłosiło się już 22 chorych na zapalenie płuc.

Przypomnijmy, ze legionelloza to infekcja bakteryjna mogąca powodować łagodne choroby układu oddechowego lub zapalenie płuc. Wczesne oznaki legionellozy mogą dawać objawy grypopodobne takie jak utrata apetytu, bóle mięśni, bóle głowy, zmęczenie, z towarzyszącą wysoką temperaturą i dreszczami w ciągu 24 godzin. Inne  objawy takie jak suchy kaszel, ból brzucha czy okazjonalnie biegunka mogą być również obecne. Temperatura    często sięga 39°C-41°C. Rentgen klatki piersiowej może wykazać obecność zapalenia płuc.



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto