Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu dzieci wspólnie z artystami zwodują łódź

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Dziś odbędzie się finisaż realizowanego przez CSW Kronika w Bytomiu projektu "Projekt: Wyspa". Adresowany głównie dla dzieci zaciekawił również dorosłych, a co dzięki kontaktowi ze sztuką osiągnęli najmłodsi i dlaczego już dziś zwodują łódź?

"Projekt: Wyspa" jest kolejną, czwartą już wystawą skierowaną przede wszystkim do młodszego odbiorcy - W założeniu projekt ma mieć charakter integracyjny, łączący różnorodne punkty widzenia, wolny od przekonania o elitarności sztuki, wykluczającej dzieci - jako odbiorców sztuki współczesnej, ale także twórców - wyjaśnia Agata Tecl, kuratorka projektu - To oznacza uwolnienie niesamowitej dziecięcej energii, ukierunkowanej na twórcze działanie i myślenie, ale jednoczenie gotowość konfrontacji z zupełnie innym punktem widzenia - dodaje.

Projekt odbył się w dniach 21 sierpnia - 25 września 2010. W projekcie udział  wzieli: Agata Biskup i Przemek Czepurko, Mikołaj Długosz, Levon Flyjan, Marek Glinkowski, Marcin Gokieli i Piotr Wysocki, Joanna Rajkowska, Nicolas Reibel i dzieci. Kuratorką była wspomniana już Agata Tecl, a współpracowała z nią Martyna Tecl.

Podczas finisażu zostanie wyniesiona przez okna Kroniki łódka zaprojektowana i zbudowana w trakcie trwania wystawy przez Agatę Biskup, Przemysława Czepurko oraz dzieci. Łódka zostanie przewieziona do bytomskiego parku i przycumowana do wysepki znajdującej się na terenie bytomskiego stawu, który przed laty pełnił rolę idyllicznego centrum Bytomia.

Wodowanie łódki zostanie połączone ze spacerem nad nieco bardziej ukryty staw w Bytomiu-Stroszku, obok którego została zrealizowana praca Nicolasa Reibela. Dywan zbudowany z tysięcy patyków odnosi się do problematyki emigracji, wykorzenienia, a także procesów wykluczania, nawiązując do pobliskiego obozu dla uchodźców.

- U podstaw Projektu: Wyspa leżała idea demokratyzacji sztuki, włączenia do pracy twórczej artystów i dzieci bez sztucznie tworzonego dystansu, bez budowania niepotrzebnego podium. Zderzenie różnych perspektyw i znalezienie sensu istotnego zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci pozwoliło na szerokie potraktowanie tematu „wyspy”. W pracach zaprezentowanych w ramach wystawy z jednej strony można odnaleźć utopijną wizę idealnej przestrzeni – wyśnionej, odległej i trudno dostępnej – połączonej z pragnieniem bycia w drodze. Z drugiej strony, „wyspa” rozumiana jest jako obszar wykluczenia, odgrodzenia zarówno w sensie fizycznym (budowanie murów), jak i mentalnym. - informuje kuratorka projektu.

Ten materiał bierze udział w konkursie do dziennikarzy obywatelskich "Tym żyje miasto"

Zapraszamy wszystkich mieszkańców MM do wzięcia udziału w konkursie na najlepsze materiały dziennikarzy obywatelskich! Opublikuj swój materiał w portalu MMSilesia.pl a weźmie on automatycznie udział w konkursie, w którym łączna pula nagród to 500 złotych!
od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto