Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej powstało Muzeum Sportu

Redakcja
Dzięki wspólnej inicjatywie Zespołu Szkół Sportowych i Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej zebrano eksponaty po zagłębiowskich sportowcach. Udostępnione będą mieszkańcom.

- Pomysł był całkowicie spontaniczny. Podczas rozmów z wywodzącymi się z Dąbrowy Górniczej sportowcami zauważyliśmy, że przecież nasz region ma bardzo bogate tradycje sportowe, jednak jak zaczęliśmy szukać w Internecie informacji na ten temat, przeżyliśmy rozczarowanie – mówi Andrzej Latosik, dyrektor Zespołu Szkół Sportowych.

Dlatego w Zespole Szkół Sportowych wyremontowano nieużywane pomieszczenia, by stworzyć miejsce gdzie tamte pamiątki mogłyby składowe. Początkowo muzeum poświęcone miało być dąbrowskim sportowcom, jednak po inauguracji okazało się, że „eksponaty” napływają z całego Zagłębia, a ich liczba jest wprost zaskakująca.

- Gdy dokonaliśmy oficjalnego otwarcia tydzień temu, nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu mieszkańców. To oni dostarczają nam cenne pamiątki. Teraz musimy zająć się katalogowaniem otrzymanych zbiorów, by można je było udostępnić – dodaje Latosik.

Z pomocą szkole przyszło Muzeum Miejskie „Sztygarka”, który czuwa nad katalogowaniem zbiorów. Również jego dyrektor został pozytywnie zaskoczony ilością zebranych zbiorów.

- Najpierw myślałem, że będzie to kolejna izba pamięci, jakie funkcjonowały czy funkcjonują w wielu szkołach. Jednak teraz jestem pełen uznania dla wykonanej pracy, która pozwoliła zgromadzić tak bogate zbiory. To muzeum ma szansę w przyszłości stać się filią naszego muzeum - mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum „Sztygarka".

Wśród eksponatów znaleźć można zdjęcia, trofea w tym medale zagłębiowskich olimpijczyków, stroje i sprzęt, wykorzystywany przez sportowców, którzy 100 lat temu stawali do rywalizacji, jak i tych współczesnych dalej będących idolami młodzieży, oraz dzięki uprzejmości żony ogromna ilość pamiątek po szermierzu Jerzym Janikowskim.

- Młodzież szuka idoli. Dlatego warto przypominać sylwetki dąbrowskich sportowców i mówić o ich sukcesach. Warto pokazywać, że można odnosić je także w dyscyplinach mniej popularnych, jak np. szermierka. To jeden ze sposób, żeby zachęcić młodych do aktywności fizycznej i oderwać ich od komputera – stwierdziła podczas otwarcia muzeum Elżbieta Janikowska, żona szermierza Jerzego Janikowskiego, olimpijczyka pochodzącego z Dąbrowy.

Zebrane w Zespole Szkół Sportowych eksponaty prezentowane będą mieszkańcom regionu. Początkowo uczniom szkół, którzy będą uczestniczyć w otwartych lekcjach, w późniejszym terminie wszystkim chcącym zwiedzić muzeum – przygotowujemy właśnie pismo skierowane do innych szkół by zaprosić młodzież do nas np. w ramach zajęć wf. By nowe pokolenia mogły poznać sportową historie regionu. A patrząc na zainteresowanie naszych uczniów to strzał w „dziesiątkę”.

Z koncepcją usystematyzowania i rozpropagowania wiedzy na ten dąbrowskiego sportu wyszli rok temu członkowie Miejskiej Komisji Historycznej „Pokolenia".

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto