MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Pawłowicach wytyczono pięć tras rowerowych. Każdy znajdzie coś dla siebie

Karol Świerkot
Dla tych, którym długie weekendowe leniuchowanie odbija się już czkawką, mamy propozycję spędzenia wolnego czasu rekreacyjnie na dwóch kółkach

Do dyspozycji rowerzystów jest tutaj pięć dobrze oznakowanych szlaków i tras rowerowych. Co więcej, jeszcze w tym sezonie powstaną na nich specjalne wiaty wypoczynkowe z ławeczkami i stolikami. - Tak, aby rowerzysta mógł się zatrzymać na trasie i odpocząć - mówi Wioletta Strządała z wydziału promocji Pawłowic. Poniżej przedstawiamy Wam krótką charakterystykę wybranych tras.

Szlak zielony to trakt cesarsko-pruski
Trasa ma długość ponad 6,5 km. Zaczynamy w Pawłowicach przy wiadukcie kolejowym, a kończymy w Strumieniu - Podwale. Zdecydowana większość trasy prowadzi przez tereny leśne i polne ścieżki. Ciekawszym obiektem na trasie jest słup graniczny dawnego Cesarstwa Pruskiego i Austro-Węgierskiego. Po drodze mijamy również stawiska przy których można odpocząć. Szlak prowadzi raczej przez teren równinny z lekkim wzniesieniami.

Szlak żółty to trakt książęcy
Ruszamy spod przejazdu kolejowego przy ul. Myśliwskiej, a kierujemy się do Studzionki. Trasa jest mało wymagająca i ma tylko niespełna 4,5 km. Szlak prowadzi również głównie terenem leśnym oraz wiejskim. Powinni się nim zainteresować zwłaszcza amatorzy grzybobrania ze względu na bogato tu występujące podgrzybki i kozaki. Trasa prowadzi raczej przez tereny płaskie, na które nie potrzebujemy superkondycji. A jako że nie należy do najdłuższych, będzie idealnym rozwiązaniem na popołudniową rekreację z dziećmi.

Szlak czerwony to trakt Reitzensteinów
Jest to jedna z najdłuższych wytyczonych tras rowerowych. Ma prawie 28 km długości. Na szlak wjedziemy na rynku w Pawłowicach. Przejeżdżamy przez Bzie Górne, Węgry, Szyrówkę, Pielgrzymowice, Jarząbkowice, Golasowice, Kolonię Pawłowicką i kończymy w Pawłowicach w lesie Kuziok. Trasę pokonamy zarówno ścieżkami polnymi i leśnymi, jak również drogami asfaltowymi przez poszczególne sołectwa. Po drodze możemy podziwiać południową część gminy z licznymi pięknymi widokami i zabytkami. Zobaczymy np. drewniany kościół św. Katarzyny z 1674 roku, przedszkole w Pielgrzymowicach, w budynku, którego kiedyś mieszkał Karol Miarka czy rezydencję Reitzensteinów, również w Pielgrzymowicach. Po drodze znajdziemy również stawy i tereny nadwodne. Jest to jednak trasa bardziej wymagająca i czasochłonna. Dlatego lepiej dobrze ją zaplanować i się przygotować. Jeśli ktoś dopiero rozpoczyna sezon rowerowy, radzimy skorzystać z dwóch tras wcześniejszych na rozgrzewkę. Wsiadając na rower pamiętajmy o elementach odblaskowych ubrania i odpowiednim oświetleniu swoich dwóch kółek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto