Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu odkryto XII-wieczną wioskę

Redakcja
Archeolodzy badający tereny w rejonie kościoła Św. Joachima natrafili na pozostałości wczesnośredniowiecznej osady. Badania będą kontynuowane by potwierdzić przypuszczenia naukowców.

- Rozpoczęte badania mają na celu stwierdzenie czy znajduje się tam osadnictwo wczesnośredniowieczne, począwszy od XII w. Już w pierwszym dniu po otwarciu wykopu wielkości połowy ara stwierdzono występowanie bardzo intensywnej warstwy kulturowej, w której wystąpiły bardzo duże ilości ceramik, fragmentów naczyń, w tym naczyń szkliwionych z wczesnego okresu średniowiecza – informuje MM Silesię dr Dariusz Rozmus z Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej kierujący pracami. - Wstępnie możemy je datować na XII i XIII w. Dodatkowo udało się stwierdzić rozwalisko pieca hutniczego do wytopu srebra i ołowiu o czym świadczą żużle, wytopiony ołów, wytopione brykietowane tlenki ołowiu, a także dysze do sztucznego nawiewu - dodaje doktor.


Archeologowie badający znalezisko w Gródku Rycrskiego


Dwa dni temu informacja o znalezisku dotarła do Urzędu Miasta w Sosnowcu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że na terenie Gródka Rycerskiego w dzielnicy Zagórze znajdował się duży wczesnośredniowieczny ośrodek hutnictwa. Do tej pory takie osady znalezione zostały w Dąbrowie Górniczej Łośniu, Dąbrowie Górniczej Strzemieszycach, a także Przeczycach i Siewierzu. Niezależnie od wyniku badań urzędnicy zapewniają, że miejsce to nie zostanie zapomniane.


Odkrycia są skrupulatnie katalogowane


- Obecnie dajemy popracować w tym miejscu archeologom, którzy ustalą co to miejscu się znajdowało i czy faktycznie jest to pozostałość wczesnośredniowiecznej wioski. Prace archeologiczne będą prowadzone w tym i następnym roku - mówi MM Silesii Grzegorz Dąbrowski, rzecznik Urzędu Miasta w Sosnowcu. - Mamy nadzieje, że znalezisko pomoże w edukowaniu historycznym najmłodszych mieszkańców Sosnowca - dodaje rzecznik.

Pomysł stworzenia wioski historycznej w miejscu, w którym naukowcy odkryli szczątki pradawnych osad wykorzystuje już Czeladź. Ta w Parku Alfreda odkryto pozostałości osady i obecnie miasto przygotowuje się do stworzenia parku historycznego mającego sprowadzić turystów.


W Parku Alfreda na miejscu średniowiecznej wioski ustawiono już figurę Światowida


- Na tych terenach odkryto ślady dawnej średniowiecznej osady, dlatego jako miłośnicy historii oraz mieszkańcy Czeladzi zaproponowaliśmy stworzenie parku tematycznego. Coś na kształt Biskupina. Miejsce gdzie będzie można w sposób eksperymentalny poznać historię – mówi MM Silesii Przemysław Olesicki, jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia. – Było by to ciekawe miejsce, na pewno promujące miasto, no i ukazujące jego nieznaną historię – dodaje Olesicki.

Zobacz również: Czeladź: Światowid stoi, ale jak go znaleźć?

Jak na razie sosnowieccy urzędnicy są ostrożni w planowaniu parku tematycznego gdyż jak dodaje Dąbrowski - jest jeszcze za wcześnie na snucie planów -. Gródek Rycerski jest jednak jednym z elementów gry miejskiej "Miasto Gra!" i już w najbliższy weekend będzie można zwiedzać to miejsce podczas trasy rekreacyjno-ekologicznej, a wykopaliska na pewno uatrakcyjnią czetnikom pobyt w tym miejscu.


MM Silesia poleca:


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto