Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu rusza produkcja kolektorów słonecznych

Redakcja
Prace przy budowie nowej fabryki kolektorów słonecznych w Sosnowcu rozpoczęły się w 2009 roku. Teraz trwa przenoszenie z Piekar Śląskich linii produkcyjnej. Produkcja rozpocznie się na dniach.

Firma Watt związana jest z województwem śląskim. Rozpoczęła swą działalność w Siemianowicach Śląskich. Przez kilka lat siedzibą firmy był Chorzów. W październiku 2006 roku ruszyła budowa nowej fabryki w Piekarach Śląskich. Produkcję tam rozpoczęto w 2008 roku. Obecnie firma zdecydowała się na Sosnowiec i właśnie tu powstanie nowa fabryka.

- Sosnowiec jest prężnie rozwijającym się miastem w województwie śląskim. Obszar Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest dobrze skomunikowany i włączony w rozbudowywaną sieć drogową, która umożliwia szybko transport kolektorów słonecznych z nowej fabryki do odbiorców zagranicznych - wyjaśnia MM Silesii Sebastian Musioł, specjalista ds. Public Relations.

Rozmiar nowej fabryki przy Mikołajczyka robi wrażenie. Jest to potężna hala o powierzchni ponad 25000 m2 czyli czterech boisk piłkarskich. Część produkcyjna fabryki zajmie 9623 m². Na przestrzeń magazynową przeznaczono 13329 m², natomiast biura wraz z pomieszczeniami socjalnymi zajmą 2432 m² powierzchni hali. Wyposażona jest w automatyczną linię produkcyjną. Wytwarzane tu będą kolektory płaskie i próżniowe różnego typu oraz rozmiaru.

- Zrobotyzowana linia umożliwia wyprodukowanie aż 2500 m2 kolektorów dziennie. Oprócz sztandarowych kolektorów płaskich, będą tu powstawały m.in. kolektory o nowatorskiej konstrukcji z absorberem aluminiowym. Jako pierwszy producent w Polsce firma Watt wykorzystywać będzie specjalistyczny laser do łączenia rurek z absorberem - dodaje Musioł.

Razem z fabryką powstaje unikatowe laboratorium solarne. Wyposażone w ultranowoczesny Sun Generator. Będzie ono na bieżąco testowało kolektory powstające w dziale badań i rozwoju. Rozruch nowej linii zaplanowano na drugą połowę października. Budowa fabryki przy Mikołajczyka kosztowała 59 milionów złotych. 33 procentach tej kwoty wyłożyła Unia Europejska z Europejskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto