Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zagórzu ponownie ruszyły wykopaliska

Redakcja
We wrześniu ubiegłego roku w dzielnicy Zagórze odkryto pozostałości wczesnośredniowiecznej wioski. Teraz ponownie archeolodzy rozpoczęli w tym miejscu wykopaliska.

W ubiegłym roku, w okolicach Gródka Rycerskiego odbyły się pierwsze wykopaliska. Ich  zakres był niewielki, jednak potwierdziły one fakt, że w tym miejscu istniała osada wczesnośredniowieczna. Znaleziono mnóstwo fragmentów ceramiki, datowanej na XI-XII wiek, oraz piece do wytopu ołowiu i srebra. Urzędnicy postanowili wznowić badania. W ubiegłym tygodniu na miejscu pojawili się archeolodzy. Drugi sezon wykopalisk na stanowisku Sosnowiec Zagórze ujawnia kolejne szczegóły z historii dzielnicy.

- Pozostałości wioski, którą tu odkryliśmy mają charakter gospodarczy. Mamy tutaj do czynienia z reliktami pieców hutniczych, prażalników. Interpretujemy je jako piece do wytopu ołowiu, gdyż w zeszłym roku w tym miejscu znaleźliśmy półprodukty takiego procesu. Ponadto znaleźliśmy pozostałości kamiennego bruku, które mogą być drogą lub podłogą hali, gdyż odkrywamy pozostałości słupów przytrzymujących dach. Znaleźliśmy też trochę ceramiki - wyjaśnia MM Silesii Dariusz Rozmus z Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, koordynator wykopalisk.


Pozostałości kamiennej posadzki

Resztki paleniska

Ubiegłoroczne odkrycie w Zagórze spowodowało powołanie w Muzeum Miejskim w Sosnowcu działu archeologii i konieczność zatrudnienia archeologa. Katarzyna Sobota, która objęła to stanowisko zapewnia, że będzie mieć pełne ręce roboty.

- Zazwyczaj zbiory, inwentarz, artefakty powinny być przechowywane w mieście, w którym zostały znalezione, a następnie opracowywane, magazynowane i  zabezpieczane. Dodatkowo Sosnowiec jest miastem nieruszonym przez archeologów. Ostatnie badania prowadzone były w XIX wieku, dlatego jest co badać. W swojej pracy posługujemy się archeologiczną mapą Polski i po jej analizie wiem, że jest tu dużo stanowisk z epoki kamienia, wczesnośredniowieczne i średniowieczne - mówi MM Silesii Katarzyna Sobota, archeolog w Muzeum Miejskim w Sosnowcu.

Aby mieszkańcy Sosnowca mogli się cieszyć znaleziskami w Muzeum Miejskim oprócz zatrudnienia archeologa, potrzebna jest zgoda Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To ono dokonuje zmian w statutach placówek.

- Od 15 marca, współpracuje z nami pani archeolog, a w muzeum powołaliśmy osobny dział archeologiczny. Obecnie czekamy na decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zatwierdza zmiany w statutach muzeum – mówi MM Silesii  Zbigniew Studencki, dyrektor sosnowieckiego muzeum

Archeolodzy planują zbadanie do 5 arów terenu, jednak postęp prac uzależniają od pogody, która w tym roku nie jest przychylna. Dopiero po zakończeniu prac i przebadaniu znalezionych przedmiotów badacze będą w stanie jednoznacznie odpowiedzieć, co dokładnie odkryto w okolicach Gródka Rycerskiego na Zagórzu. Urzędnicy już snują plany co do wykorzystania tego miejsca.

Zobacz również: W Sosnowcu odkryto XII-wieczną wioskę [Zdjęcia]

- Idealnie byłoby gdyby w tym miejscu została w części odtworzona wioska wczesnośredniowieczna. Takie przykłady już w Polsce istnieją i licznie przyciągają turystów. Najbliżej nas można odwiedzić osadę w Bochni tzw. "Osadę VI Oraczy", która stanowi rekonstrukcję średniowiecznej wioski, charakterystycznej dla małopolskiego osadnictwa z połowy XIII w. W Sosnowcu z kolei możnaby pokazać jak żyło się już w XI-XII wieku, a także obejrzeć jak wyglądało dawne rzemiosło. To marzenia, do których trzeba dążyć, a póki co mamy cenne historycznie znaleziska, która znajdą miejsce w Muzeum w Sosnowcu - przyznaje MM Silesii Paweł Dusza, naczelnik Wydziału Kultury UM Sosnowiec.


od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto