Wakacje warto spędzić w lesie, ale trzeba uszanować przy tym przyrodę

Artykuł sponsorowany
Trwa lato. Zmęczeni pracą, całorocznym trudem chcemy odpocząć i naładować „baterie życiowe” na cały następny rok. Myśląc o kolejnych zagranicznych podbojach nie zapominajmy o polskich lasach: najtańszej, dostępnej na wyciągnięcie ręki i ciekawej propozycji każdego sezonu. Już samo przebywanie wśród drzew z dala od betonowych, hałaśliwych i zanieczyszczonych miast wpływa zbawiennie na nasz organizm i psychikę.

Lasy państwowe w Polsce to prawie jedna czwarta terytorium całego kraju. Są one dobrem wspólnym, otwartym o każdej porze i dla wszystkich. Oznacza to, że na tej powierzchni możemy swobodnie wypoczywać, odkrywać skarby natury, bawić się z dziećmi, uprawiać sporty, czy zbierać grzyby i owoce leśne, bądź poleniuchować nad leśnym strumykiem, korzystając przy tym z wielu udogodnień przygotowanych przez leśników.

Beskid Żywiecki, na terenie którego leży Nadleśnictwo Ujsoły od lat cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Szczyty z zapierającymi dech panoramami łańcuchów górskich, lasy, dające schronienie wielu gatunkom roślin oraz zwierząt, ale także tworzącym swoisty mikroklimat kojąco działający na duszę człowieka. Bystre potoki górskie z krystaliczną wodą, rozrzuconymi wśród lasów łąkami górskimi to ciągle jeszcze magnes przyciągający ludzi z całego kraju. Tutaj mogą wypocząć i odsapnąć od „pędzącego coraz szybciej świata”.

To na terenie Nadleśnictwa Ujsoły wznoszą się jedne z najwyższych szczytów beskidzkich: Wielka Racza (1236 m.n.p.m), Wielka Rycerzowa (1226 m.n.p.m), Pasmo Rysianki (1322 m.n.p.m) i Lipowskiej (1324 m.n.p.m).

Przez teren Nadleśnictwa Ujsoły biegnie blisko 235 km szlaków turystycznych, które zaprowadzą nas do urokliwych schronisk górskich.

Kto jest amatorem mocnych wrażeń i miłośnikiem dwóch kółek, w górskim wydaniu może spróbować swoich sił na ekstremalnych trasach rowerowych , wyznaczonych przez gminy po terenach leśnych.

Obco brzmiący Nordic Walking już na dobre wpisał się w polskie słownictwo oraz krajobraz. Ta forma wypoczynku robi prawdziwą furorę, szczególnie wśród osób starszych i co rusz można zobaczyć maszerujących z kijami po blisko 46 kilometrach tras wytyczonych w miejscowościach:

- Soblówka: 7 km. Kościół Parafialny – Królowa
- Glinka: 8 km. Tajch – Worniczki – Zajezdnia PKS, 5 km. Geopark Glinka – Soblówka
- Danielka: 9 km. Ławeczka – Chata Chemików
- Złatna: 9 km. Stara Huta – Sułki, 8 km. Głębokie –Kaplica

Kto lubi wypoczywać pod TZW „chmurką” albo „gwiazdami”, będzie mógł skorzystać z 11 pól biwakowych:

- pięć w Soblówce : Królowa, Morgi, Kaniówki, Szczytkówka, Suszarnia

- jedno w Zwardoniu: Wilczeniec

- dwa w Rycerce Górnej: Racza i Bendoszka

- trzy w Złatnej: Lipowska, Stara Huta, Za Dworem

-jeden w Glince: Do Granicy

Nie są to pola kempingowe, zatłoczone i ze wszystkimi wygodami , ale w zamian oferują dary bezcenne: święty spokój, świeże powietrze, bliskość potoków, kontakt z naturą.

Kto lubi oglądać świat z końskiego grzbietu, chętnie skorzysta ze szlaku konnego biegnącego z Rycerki Górnej przez Bendoszkę, Przegibek, Wielką Rycerzową, Wielki Smereków, Krawców Wierch, Zapolankę do Rajczy.

Prawdziwych miłośników przyrody zapraszamy do rezerwatów przyrody. Możemy tam zobaczyć fragmenty Puszczy Karpackiej (Rezerwat Śrubita – położony w Rycerce Górnej na stokach Bugaja, Rezerwat Oszast – położony w Soblówce na stokach Oszasta ), bogate runo leśne w Rezerwacie Dziobaki (położony w Rycerce Górnej, na stokach Madejowej), oczka torfowe i prawdziwą rzadkość , blisko 200-letni świerkowy bór wysokogórski w Rezerwacie Lipowska (położony w Złatnej, na szczytach Lipowskiej).

04.08.202 roku przy Amfiteatrze ujsolskim pocz. 12.00 w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbędą się zawody o tytuł „Ujsolskiego Drwala 2012”. Podziwiać można będzie kunszt i technikę drwali, zawodu wpisanego w beskidzkie lasy. Również dla publiczności przewidziane są atrakcje: można będzie wykazać się celnym okiem w rzucie o sadzonkę ale nie tylko…. Serdecznie zapraszamy!

Niezapomniane widoki, możliwość uwieńczenia ich na zdjęciach, których pozazdroszczą nam znajomi. Każda chwila spędzona na łonie przyrody to niepisany scenariusz i najlepsza oferta na wakacje spędzone na terenie Lasów Państwowych.

Zapraszamy!


Czy wiesz, że :

- W polskich lasach żyje 32 tys. gatunków roślin i zwierząt, czyli 65 proc. wszystkich spotykanych w naszym kraju.

- Lasów w Polsce przybywa. W końcu XVIII w. lasy zajmowały 40 proc. ówczesnej powierzchni kraju, ale po drugiej wojnie światowej już tylko niecałe 21 proc. Od 1945 r. do dziś ten wskaźnik wzrósł do ponad 29 proc. i stale się poprawia. Powierzchnia lasów zwiększyła się w tym czasie o obszar równy województwu lubelskiemu i wynosi 9,1 mln. ha.

- 82 proc. lasów w Polsce to własność publiczna. Większością lasów (78 proc.) zarządzają w imieniu Skarbu Państwa Lasy Państwowe, 2 proc. to parki narodowe, niecały 1 proc. lasy należące do gmin, a kolejny 1 proc. inne lasy należące do Skarbu Państwa. Około 18% to lasy prywatne.

- Lasy Państwowe są samodzielne finansowo. Pokrywają swoje koszty z przychodów pochodzących ze sprzedaży drewna i nie obciążają podatników.

- Co roku leśnicy sadzą 500 mln. nowych drzew na powierzchni równej obszarowi całej Warszawy. W miejsce każdego wyciętego drzewa sadzą przynajmniej jedno nowe. (Nadleśnictwo Ujsoły corocznie sadzi blisko 1,5 mln młodych drzewek)

- W Lasach Państwowych znajduje się większość utworzonych w Polsce form ochrony przyrody (rezerwaty, parki krajobrazowe, strefy ochronne). Na przykład obszary Natura 2000 obejmują 38 proc. lasów w zarządzie LP.

- Drewno to największe ekologiczne i całkowicie odnawialne bogactwo Polski. Dzięki rozsądnej gospodarce leśnej zasoby drewna w naszych lasach sięgają 2 mld. m3 i należą do najwyższych w Europie. W ciągu ostatniego półwiecza wzrosły ponad dwukrotnie.

Czas w las.
Jak wybrać spośród licznych możliwości i zaplanować ciekawe, pełne przygód lato w lesie? Zadanie to ułatwi stworzona przez Lasy Państwowe internetowa wersja leśnego przewodnika turystycznego – Czaswlas.pl. Użytkownicy portalu mają do dyspozycji interaktywną mapę z lokalizacją ponad 1500 najciekawszych obiektów i zakątków w lasach, ich opisami, informacjami o sposobie dojazdu, szacunkowym czasie zwiedzania, dostępnych w pobliżu noclegach: propozycje najciekawszych tras wycieczkowych autorstwa leśników i innych internautów; możliwość recenzowania poszczególnych obiektów, wymieniania się opiniami i zdjęciami.

www.czaswlas.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto