MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje z MM: Żydowskim i maryjnym śladem w Żarkach

Marcin Nowak
Marcin Nowak
Gmina Żarki położona jest jakby na krawędzi Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Miasto nazywane jest "bramą Jury" a okolice kryją w sobie mnóstwo tajemnic.

Do Żarek dojedziemy w niecałą godzinę. Najszybciej przez Zawiercie lub Myszków. samochodem. Można też pociągiem do Żarek - Letniska, jednak stąd do centrum gminny jeszcze jakieś 4 km drogi.

Pierwsze wzmianki o Żarkach pochodzą z roku 1325, wtedy też lokalne rody (np. myszkowskich) osiadły i zagospodarowywały okoliczne, faliste i pagórkowate tereny. Żarki liczą dziś około 8 tys. mieszkańców i są doskonałym punktem wypadowym na Jurę oraz punktem widokowym na całą dolinę Warty. 1 km na wschód od centrum miasta znajduje się jeden z najlepszych punktów widokowych na wyżynie, krawędź kuesty jurajskiej z romantycznymi ruinami kościółka Św. Stanisława.

Okolice miasta to mocno nasłonecznione pola, łąki, wysoczyzny a gdzieniegdzie imponujące ostańce i skałki. Najwięcej ich nagromadziło się w okolicach Przewodziszowic. Tam też dotrzeć możemy do imponujących ruin strażnicy Kazimierza Wielkiego - w istocie prawdziwego, niedostępnego Orlego Gniazda.

Same Żarki urzekają prowincjalnością, klimatem małego, przedwojennego miasteczka i śladami żydowskiej kultury. Przed wojną w mieście mieszkało kilka tysięcy Żydów. Gmina miała aż 3 kirkuty i dużą synagogę, do dziś stojącą w centrum. Z kirkutów zachował się tylko jeden, ale na szczęście prawie w całości. Znajdziemy tu ponad tysiąc macew, malowniczo usianych na trawiastym wzgórzu. Pomiędzy uliczkami i placami Zarek prowadzi oznakowany Szlak Kultury Żydowskiej.

Drugą atrakcją miasta są środowe i sobotnie żareckie jarmarki, które ściągają tysiące miłośników lokalnego rękodzieła i ekologicznej żywności na targowisko w północnej części Żarek. Tam też znajduje się kilkanaście zabytkowych stodół z XIX w.

Jeszcze bardziej na północ dojechać możemy do Sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej, którym opiekują się ojcowie Paulini. To najsłynniejsze na Jurze miejsce kultu słynie również ze świętego źródełka krasowego, które bije wydajnie krystalicznie czystą wodą.

W południowo - zachodniej części gminy, już w dolinie Warty znajduje się Szlak Zagród - nowatorski produkt turystyczny, promujący gospodarstwa agroturystyczne oraz aktywny wypoczynek.

Żarki leżą niedaleko i są naprawdę idealnym miejscem na spędzenie rodzinnego weekendu, np. dla tych, którzy chcą "popróbować Jury", rozeznać się i... wstępnie się w niej zakochać


Masz pomysł na Weekend poza Śląskiem? Zrób zdjęcia, napisz tekst. Czekamy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto