Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Węzeł kolejowy w Gliwicach ma już 165 lat

BOCZNICE.EU
BOCZNICE.EU
W sobotę 25 września 2010 roku gliwiccy kolejarze obchodzili 165-lecie istnienia Węzła Kolejowego w Gliwicach. Były uroczystości przed dworcem kolejowych w Gliwicach, były prelekcje w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej a także kolejarski piknik w Czechowicach.

Punktualnie o godzinie 11.00 w sobotnie słoneczne przedpołudnie przy dźwięku syren, przed gliwickim dworcem rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej z okazji 165-lecia Węzła Kolejowego w Gliwicach. Tablica dedykowana jest wszystkim, którzy poświęcili swój trud i wysiłek dla rozwoju kolei w Gliwicach.

Przed budynkiem dworca zebrali się kolejarze, podróżni oczekujący na pociąg, mieszkańcy miasta, przypadkowi przechodnie. Były również obecne poczty sztandarowe z zakładów i organizacji związkowych węzła gliwickiego.

Wśród zaproszonych gości był prezes PKP PLK S.A., Zbigniew Szafrański - honorowy patron uroczystości, prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, Biskup Pomocniczy Diecezji Gliwickiej ks. Gerard Kusz, przedstawiciel przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka (sam przewodniczący PE nie mógł przybyć na uroczystości).

Odsłonięcia tablicy dokonali prezes Zbigniew Szafrański i prezydent Zygmunt Frankiewicz wraz z dyrektorem ZLK w Tarnowskich Górach Grzegorzem Skarweckim.

Po odsłonięciu tablicy kustosz Izby Tradycji Kolejowej w Herbach Nowych, Henryk Dąbrowski przybliżył wszystkim zebranym historię oraz okoliczności powstania kolei w Gliwicach, jej rozwój na przestrzeni lat.

Po uroczystościach przed dworcem wszyscy zebrani udali się do Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej gdzie odbyły się prelekcje związane z historią oraz rozwojem węzła kolejowego w Gliwicach.

Prezes Polskich Linii Kolejowych S.A. Zbigniew Szafrański podczas swojej prelekcji zapewnił, że Gliwice nie staną się zapomnianą stacją lecz w najbliższych latach odzyskają swój blask.

Dla miłośników kolei przy peronie I podstawiono Petuchę, FLIRTa, Byka, Tamarę, Ferrumkę. Parowóz TKh 05353 woził chętnych wzdłuż krawędzi peronu i był największą atrakcją zarówna dla tych najmłodszych, jak i starszych (dorosłych) chłopców.

Po części oficjalnej kolejarze spotkali się w Czechowicach na pikniku, gdzie już w znacznie luźniejszej atmosferze mogli trochę odpocząć od codziennych obowiązków. Były pokazy Straży Ochrony Kolei, potańcówka, karaoke, gry i zabawy dla dzieci, mecz piłki nożnej pomiędzy księżmi a bracią kolejarską.

Ten materiał bierze udział w konkursie do dziennikarzy obywatelskich "Tym żyje miasto"

Zapraszamy wszystkich mieszkańców MM do wzięcia udziału w konkursie na najlepsze materiały dziennikarzy obywatelskich! Opublikuj swój materiał w portalu MMSilesia.pl a weźmie on automatycznie udział w konkursie, w którym łączna pula nagród to 500 złotych!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto