Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka Sobota w tradycji i na zdjęciach

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Od rana na ulicach naszych miast można spotkać ludzi z pięknie udekorowanymi koszykami wielkanocnymi.Większość z nas udaje się dziś do kościołów, aby poświęcić pokarmy.

Święcenie pokarmów, zanoszenie do kościoła tzw. święconki, jest to prastary zwyczaj, który swoje korzenie ma w najstarszych dziejach człowieka. W końcu istota ludzka od zawsze dziękowała bóstwu za dary życia. Również w naszych domach tradycja to przetrwała do dziś, a objawia się ona krótką modlitwą siedzących przy stole: „Pobłogosław Panie Boże nas i te dary, które z Twojej łaskawości spożywać będziemy. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen” przed posiłkami.

 

Zobacz również: Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijan

 

W Wielką Sobotę tradycja ta nabiera szczególnego charakteru i dużego rozmachu. Wielki post, wielkie rekolekcje, drogi krzyżowe, Wielka Eucharystia w Wielki Czwartek, a nie od łącznym elementem świąt jest posiłek, też wielki. Dawniej był zwyczaj, że to ksiądz chodził od domu to domu święcąc pokarmy, jednak z biegiem lat zrezygnowano z tej formy święcenia pokarmów, na rzecz dzisiejszej, kiedy to wierni przynoszą do kościoła pokarmy w udekorowanych koszyczkach.

 

Koszyczek wielkanocny ma też swoją tradycję. Mimo, że znaleźć w nim mogą się wszystkie pokarmy, które będą spożywane potem przy stole wielkanocnym, utarło się, że koniecznie umieścić w nim trzeba kawałek kiełbasy, babkę, sól, chrzan, a przede wszystkim jajka.

 

- Mam też czerwone, niebieskie i kolorowe pisanki oraz czekoladę - wymieniała składniki święconki siedmioletnia Dominika, która razem z rodzicami przyniosła poświęcić duży kosz udekorowany białą chustą do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach.

 

Wielka Sobota to nie tylko święcenie pokarmów, ale także wielkosobotnia wieczorna Eucharystia. Jak ona wygląda?

 

Zobacz również: Zwyczaje wielkanocne na Śląsku i w Zagłębiu

 

Jak już wspomnieliśmy, w ten dzień msza święta odprawiana jest wieczorem. Przed mszą przy kościele rozpala się ogień, który zostaje później poświęcony przez kapłana. od tego ognia zapala się paschał - dużą woskową świecę, która jest symbolem zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa - z którym ksiądz wchodzi do ciemnego kościoła, gdzie są wygaszone wszystkie światła i przy wejściu, zatrzymuje śpiewając „Światło Chrystusa”. Następnie idzie dalej, aby w połowie kościoła ponownie zatrzymać się i zaśpiewać „Światło Chrystusa”. Na koniec swojej drogi, przed ołtarzem śpiewa po raz trzeci: „Światło Chrystusa”. Ludzie, którzy mają świece odpalają je od ognia chrystusowego niesionej przez księdza, zaświeca się w kościele wszystkie światła elektryczne, a światło ma symbolizować Chrystusa.

 

MM-ka odwiedziła dziś tarnogórskie kościoły, zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć.

 



MM poleca:

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto