MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc na świecie. Jak świętują inni?

Redakcja
Nasze zwyczaje wielkanocne znamy bardzo dobrze, a czy zastanawialiście się, jak obchodzone są te święta w innych regionach świata?

Nie będziemy dyskutować o wyższości świąt Wielkiej Nocy nad Bożym Narodzeniem (czy też odwrotnie), w zamian za to zabieramy Was w podróż dookoła świata. Jako, że nastał świąteczny czas, warto nadmienić, iż Wielkanoc ma szczególne znaczenie nie tylko w Polsce. Jest obchodzona z wielką pompą i żarliwością religijną niemal na całym świecie. Na czym więc polegają różnice?

W Australii ważne są czekoladowe jajka wielkanocne, jeden z symboli świąt. Znacznie ciekawsza jest jednak historia związana z wielkanocnym zającem. Tenże przynosi dzieciom owe jajka w wielkanocny poranek. Tak głosi legenda, która ma jednak także przeciwników. W związku z tym, iż zające wyrządzają szkody niszcząc uprawy rolne, w 1991 roku powołano do życia kampanię na rzecz zastąpienia wielkanocnego zająca zagrożonym gatunkiem gryzonia Bilby (zajęła się tym Anti-Rabbit Research Foundation). Okres Wielkiej Nocy w Australii to również mnóstwo festiwali, w tym Sydney Royal Easter Show, podczas którego prezentowane jest dziedzictwo kraju.

Społecznie, ale i duchowo - tak celebrowana jest Wielkanoc w Afryce. Świętują głównie chrześcijanie, a same święta są okazją, podobnie jak u nas, do spotkań z rodziną. Uroczysty charakter podkreślają wszechobecne hymny i pieśni. A skoro Afryka, to i bębny oraz tradycyjne tańce, wykonywane także w otoczeniu kościołów, tuż po mszy. Same świątynie są bogato dekorowane. Królują materiały (Vitenge i Kanga) z zdobieniami o motywach florystycznych, pojawiają się także m.in. motyle.

Świątecznym specjałem w Brazylii jest pacoca. Ma postać pasty, w której dominują zmieszane kruszone orzechy (najczęściej ziemne) i cukier. Pobożni Brazylijczycy przywiązują olbrzymią wagę do całego Wielkiego Tygodnia. Duże znaczenie, jak i u nas, mają palmy, a także procesje, podczas których niesione są figury Maryi i Jezusa Chrystusa. W ojczyźnie samby ważne są również symbole, m.in. kwiat Macela, który kwitnie jedynie w czasie Wielkiego Postu. Przynosi się go do kościoła w czasie Niedzieli Palmowej w celu uzyskania błogosławieństwa.

Wielkanoc w USA jest mocno skomercjalizowana, co nie znaczy, że nie uroczysta. W niedzielę w wielu dużych miastach odbywają się parady, a w pochodach na czele maszerują osoby trzymające paschał i krzyż. Wielkanoc w Stanach Zjednoczonych, poza tradycyjnymi symbolami, ma zapewnić również pomyślność, tym którzy w tym czasie wstępują w związek małżeński. Jest to niezwykle popularne.

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w granicznym Meksyku, gdzie Wielkanoc jest połączeniem tradycyjnych, indiańskich obrządków z wpływami chrześcijańskimi, zapoczątkowanymi przez misjonarzy w czasach imperializmu. Meksykanie również przywiązują dużą wagę do palm, wiesza się je na drzwiach domostw w celu odgonienia zła. W Meksyku pali się również wizerunek Judasza. Odbywa się to w Wielką Sobotę. Równie spektakularne są przedstawienia ukazujące sceny pasyjne biblijnych wydarzeń. Planowane i przygotowywane z ogromną pieczołowitością, bywają również drastyczne, nie stroniąc m.in. od scen biczowania.


od 7 lat
Wideo

Viki Gabor - 5 Deresza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto