Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiemy jakiego centrum chcą mieszkańcy Katowic

Redakcja
Uspokojenie ruchu samochodowego, usunięcie barier przestrzennych, zwiększenie bezpieczeństwa i ogólna poprawa jakości przestrzeni publicznej. Takiego centrum chcą mieszkańcy Katowic.

- Nowoczesny pogląd na miasto sięga XIX-wiecznej koncepcji flaneura, przechodnia i użytkownika miasta. Kogoś, kto spaceruje po miejskiej przestrzeni, spotyka znajomych, ogląda wystawy. Taką przestrzeń trzeba tworzyć w Katowicach  - mówił Piotr Lorens, prowadzący warsztaty urbanistyczne, które odbyły się w październiku. Trzydniowe warsztaty prowadzone przez architektów, urbanistów i specjalistów z Instytutu Współczesnego Miasta wraz z mieszkańcami miały dać odpowiedź na pytanie jakiego centrum miasta chcą jego użytkownicy. Mieszkańcy, świadomi tego jak ważnym i bezprecedensowym wydarzeniem jest przebudowa centrum stolicy aglomeracji uczestniczyli w tych spotkaniach z zaangażowaniem. Efektem spotkań jest dokument Wytyczne do kształtowania systemu przestrzeni publicznych w centrum Katowic i ich powiązań zewnętrznych, zawierający wytyczne, które magistrat obiecuje realizować w centrum Katowic.

Czytaj również: Katowiczanie powiedzieli jakiego chcą centrum

- Proces transformacji centrum Katowic toczy się w sposób bezprecedensowy - mówi Michał Stangel, urbanista z Politechniki Śląskiej i współautor raportu. - Przygotowanie bazy teoretycznej, współpraca ze specjalistami i mieszkańcami nie zdarzyły się dotąd na taką skalę w Polsce. Dzięki temu podejściu prace budowlane, które odmienią centrum, będą prowadzone jednocześnie z rozmysłem i rozmachem - dodaje.


Jedna z wizualizacji projektu przebudowy centrum Katowic. fot. Konior Studio


Dokument wskazuje, jakich zasad należy przestrzegać, by stworzyć wielkomiejskie i witalne centrum. Wśród standardów kształtowania przestrzeni znalazły się m.in. następujące rekomendacje:

  • priorytet komunikacji pieszej, transportu zbiorowego i komunikacji rowerowej oraz uspokojenie ruchu samochodowego,
  • usunięcie barier przestrzennych, które ułatwią poruszanie się po centrum ludziom w każdym wieku, osobom niepełnosprawnym i niewidomym,
  • poprawa komfortu przebywania w mieście m.in. poprzez zwiększenie bezpieczeństwa,
  • poprawa wizualnej jakości przestrzeni miejskiej m.in. dzięki renowacjom budynków, dodatkowej zieleni i małej architekturze,

Zdaniem Krzysztofa Rogali, pełnomocnika ds. Projektu Przebudowy „Rondo – Rynek”  warsztaty wzbogaciły dotychczasowe założenia miasta dotyczące zabudowania przestrzeni centralne. – Miasto i inwestorzy będą się do nich stosować - zapewnia Rogala.

Czytaj również: Nowe centrum Katowic w 2010 roku

Prezydent Katowic zapewnia, że zrealizuje przedbudowę centrum. - Mam zamiar wejść na plac budowy w 2010 roku - powiedział MMSilesii

Piotr Uszok

.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto