Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wołczyn zaprasza wszystkich rowerzystów

Redakcja
Wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku i pięknej przyrody ...
Wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku i pięknej przyrody ... Maciek Homis
Wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku i pięknej przyrody zapraszamy do Wołczyna.

Oznakowanie tras rowerowych w gminie Wołczyn

Na terenie naszej Gminy wyznaczono trasy rowerowe poprowadzone po najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo terenach, obejmujących między innymi proponowany do objęcia ochroną prawną w formie obszaru „Natura 2000” – obszar „Teklusia”, istniejące rezerwaty przyrody „Krzywiczny” i „Komorzno”, jak również powołany do życia w roku ubiegłym użytek ekologiczny „Rozalia”.

Szlak rowerowy pozwoli podziwiać jedną z najdłuższych alei kasztanowcowych w Europie (rozpoczynającą się pomiędzy miejscowościami Krzywiczyny i Komorzno, a kończącą się na granicy z woj. wielkopolskim) oraz zabytkowy park podworski w Komorznie i kościoły drewniane w Komorznie i Krzywiczynach.

Trasa Teklusia o długości 15,23 km rozpoczyna się i kończy w północno – wschodniej części Wołczyna i biegnie drogą asfaltową w kierunku Komorzna. Najciekawszym terenem o obszarze 200 ha położonym na w ciągu przedmiotowej trasy jest obszar rozciągający się pomiędzy miejscowościami Krzywiczyny, Skałągi i Brzezinki.

Obszar do niedawna uznawany za tereny mało interesujące, podmokłe łąki dziś jest już zgłoszony do Europejskiej Sieci Ochrony NATURA 2000. Dźwięczna nazwa obszaru „Teklusia”  pochodzi od  nazwy miejscowości, która znalazła się w jego obszarze, a więc przysiółku wsi Krzywiczyny  „Teklusia”. Jest to obszar unikalny w skali ponadregionalnej. Na przedwojennych mapach widnieje jako obszar podmokłych łąk. Przed wieloma laty zaprzestano wykaszania łąk na jego terenie, w tej chwili w miejscu łąk wykształciły się fragmenty lasu.

Niezwykłą atrakcją terenu są bobry, które budują tamy, co w konsekwencji powoduje zalania znacznej części obszaru wodą. Działalność bobrów spowodowała powstanie rozlewisk, kanałów. Mokradła „Telkusi” to przede wszystkim ostoja ptasia z przepięknymi połaciami wilgotnych łąk, z kwitnącymi wiosną storczykami. Wiele ptaków wodnobłotnych zakłada tu gniazda lub żeruje. Jest to doskonałe miejsce do obserwowania ptaków drapieżnych. Stwierdzono tu występowanie aż 10 gatunków lęgowych wymienionych w Załączniku I Dyrektywy ptasiej, wśród nich jest bocian biały, derkacz czy żuraw.

Kto wie czy głównym atutem tego obszaru nie jest jego dziewiczość i to, że do dnia dzisiejszego wiedza na ten temat nie była ogólnie znana.

Po opuszczeniu tego obszaru trasa prowadzi do Krzywiczyn (z tego miejsca, czarnym łącznikiem można dojechać do trasy „Aleja Kasztanowcowa”). Podróżując tylko trasą oznaczoną kolorem czerwonym w Krzywiczynach należy kierować się na zachód i przez Krzywiczyny Kolonię dojechać do drogi Wołczyn-Świniary Małe (ok. 2,7 km). Stąd, prowadząc na południe drogą asfaltową trasa zamyka pętlę i kończy się w Wołczynie (ok. 4,0 km).
Trasa „Aleja Kasztanowcowa” – o długości 16,64 km może stanowić kontynuację trasy „Teklusia” oraz stanowić niezależny szlak rozpoczynający się i kończący w Komorznie
W Komorznie możemy zobaczyć zabytkowy kościół i pałac, a w znajdującym się pomiędzy nimi parku - neogotycki pomnik i marmurową wazę. Wybór kierunku poruszania się po trasie należy do uczestników wycieczki. Jednak proponuje się by z Komorzna zwiedzanie okolicy rozpocząć, podążając w kierunku Wolnej Wsi (Kolonii Komorzańskiej), a dalej użytku ekologicznego „Rozalia” (ok. 1,5 km).

Znajdując trochę czasu na pieszą wycieczkę, można zwiedzić urzekającą różnorodnością „Rozalię” – teren o powierzchni 6 ha. Jest to jeden z nielicznych użytków ekologicznych w gminie Wołczyn (wyznaczony na gruntach prywatnych!) z malowniczo położonym stawem otoczonym częściowo lasem. Wśród zwierząt zamieszkujących staw cennym gatunkiem jest kumak nizinny (o śmiesznej nazwie łacińskiej bombina bombina). Teren użytku to również lęgowisko wielu gatunków ptaków min. perkoza dwuczubego, jest również miejscem sezonowego przebywania takich ptaków jak żuraw, bocian czarny, orlik krzykliwy. Na jego terenie można odpocząć w tętniącej życiem śródpolnej enklawie leśnej. Poznamy ginące chwasty polne i przydrożne, a wiedzę o zbiorowiskach leśnych poszerzymy podczas 30 minutowego spaceru przez łęg i grąd. Oczywiście obecność niektórych ptaków można stwierdzić jedynie nasłuchując ich odgłosów. Miejsce to owiane jest uroczą legendą o Pratwie, Karczmie i Rozalii.

Po wizycie w użytku ekologicznym szlak zmierza na zachód i przez Wolną Wieś (Kolonię Komorzańską) podąża do drogi asfaltowej Wołczyn-Komorzno. Droga ta stanowi jeden z piękniejszych krajobrazowo fragmentów trasy, bowiem szlak wiedzie piękną aleją kasztanowcową, jedną z najdłuższych w Polsce. Po pokonaniu ok. 3,5 km, szlak skręca w kierunku zachodnim do rozległego kompleksu leśnego, niegdyś określanego „Puszczą Komorzańską”. W lasach tych znajdują się dwa rezerwaty przyrody „Komorzno’ i „Krzywiczyny”. Są one ostoją buka oraz jodły - ważnych, lasotwórczych gatunków w Polsce. Ciekawostką jest to, iż drzewa te rosną tu na skraju swojego geograficznego zasięgu. W rezerwatach i w przyległych do nich lasach znaleźć można wiele okazałych, pomnikowych drzew. Podróż drogami leśnymi w kierunku północnym jest doskonałą sposobnością do poznania życia lasu i jego mieszkańców. Po zakreśleniu dużej pętli i dotarciu do Komorzna kończy się przygoda z przyrodą wzdłuż żółtej trasy.

Trasa „Łącznik Krzywiczyny” – o długości 6,11 km jest jak sama jego nazwa wskazuje łącznikiem pomiędzy dwiema głównym trasami trasą „Teklusia” i „Aleja Kasztanowcowa”. Prowadzi ona przez całą miejscowość Krzywiczyny.  Jedną z atrakcji turystycznych Krzywiczyn wartych obejrzenia jest drewniany Kościół, został wzniesiony w 1623 r. przez cieślę Krzysztofa Bittnera, co upamiętnia napis na belce tęczowej. W zespole form architektonicznych wyróżnia się wieża, przechodząca w górnej kondygnacji z kwadratu w ośmiobok, nakryta ośmiobocznym daszkiem namiotowym. Podobnie jak w innych kościołach ewangelickich wnętrze wypełniają empory, podparte słupami. Ołtarz klasycystyczny z ok. 1800 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto