Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie pofestiwalowe: Kolaż Kultur w Tarnowskich Górach [Zdjęcia]

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
W Tarnowskich Górach zakończyła się pierwsza edycja nietypowego festiwalu Kolaż Kultur poświęconego wielokulturowości naszego regionu. Przypomnijmy sobie na zdjęciach, jak minął festiwal.

Dlaczego nietypowego festiwalu? Gdyż w naszym regionie jest jeszcze mało festiwali i animacji kulturalnych mających na celu podkreślenie złożonego charakteru społeczeństwa w dawnych latach oraz jego wielokulturowości, które ukształtowały specyfikę i charakter Śląska.

- Wielokulturowość jest nieodłącznym elementem tożsamości Śląska, co nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w świadomości jego mieszkańców - mówią organizatorzy festiwalu o jego idei - Jesteśmy przekonani o konieczności dialogu pomiędzy kulturami, choć dostrzegamy również niepowodzenia "poprawnego politycznie" multikulturalizmu - dodają.

Polecamy również: Wycieczka po zapomnianych miejscach Śląska w ramach Kolażu Kultur [Zdjęcia]

Specjalnie na potrzeby festiwalu dr. Krzysztof Gwóźdź, historyk zajmujący się m.in. dziejami Tarnowskich Gór, napisał tekst, w którym opisuje wielokulturowy charakter miasta. Jak wyjaśnia w nim Gwóźdź wielokulturowość i wielowyznaniowość były od zawsze wpisane w dzieje Tarnowskich Gór, które to rozkwitły po odkryciu na początku XVI wieku bogatych złóż srebra. Budowali je zarówno rdzenni mieszkańcy, jak i przybysze z zagranicy, których sprowadziła do miasta chęć zarobku. Przez lata był to ważny ośrodek reformacji z dwoma kościołami ewangelickimi, szkołą i szpitalem._ "Wśród tarnogórzan byli Niemcy, Polacy i Żydzi, lecz podział narodowościowy nie zawsze pokrywał się ze stereotypowym przypisywaniem wyznawanej religii przedstawicielom wymienionych narodowości. Pomimo różnici zdarzających się z większym lub mniejszym natężeniem konfliktów w niektórych okresach, można powiedzieć, że miejscowa społeczność żyła w harmonii, a przedstawiciele wszystkich trzech wyznań i narodowości działali wspólnie na rzecz swojej małej ojczyzny" _czytamy w nim. Cały tekst do pobrania tutaj.

Wernisaż wystawy Stanisława Taraska | Fot. Kamila Mika

Kolaż Kultur rozpoczął się we wtorek, 15 września, projekcją filmu "Głową w mur" w reżyserii Fatih Akin przedstawiającego niełatwe współżycie islamu i zachodniej Europy. Obok projekci filmów na festiwal składały się również koncerty, warsztaty, wykłady oraz wycieczka śladami wielokulturowości w naszym regionie. Wśród zaproszonych zespołów znalaźli się m.in. Coloriage oraz Cukunft kontynuujący tradycję muzyki żydowskiej z Europy Wschodniej z całym jej bogactwem oraz we wszelkich odmianach.

- Przede wszystkim jesteśmy zadowoleni z frekwencji na wszystkich wydarzeniach. Miałem małe obawy, jak odebrany zostanie zespół Cukunft, który prezentuje dość trudną muzykę z dużą ilością improwizacji. Okazało się jednak, że publiczność przyjęła ich znakomicie - mówi już po festiwalu w rozmowie z MM Silesia Karol Piekarski, główny organizator festiwalu - Takie wydarzenia motywują do pracy i pokazują, że jest dla kogo w Tarnowskich Górach tworzyć w przyszłych latach niebanalny festiwal - dodaje.

Koncert czeskiego SelFbrusha w Magazynie | Fot. Krzysztof Gierak

Festiwal został zorganizowany przez Tarnogórską Fundację Kultury i Sztuki, a wchodzi on w większy projekt realizowany przez fundację - "Tarnogórzanie dla pamięci". W ramach projektu "Tarnogórzanie dla pamięci" m.in. upamiętniono pomnikami synagogę spaloną przez hitlerowców w 1939 roku lub cmentarz ewangelicki położony w centrum miasta, a rozebrany 1967 roku.

Jak zapowiadają organizatorzy Kolaż Kultur będzie kontynuowany w przyszłości - W przyszłych latach chcielibyśmy nieco rozszerzyć formułę, zwiększyć liczbę wydarzeń o charakterze typowo edukacyjnym (warsztaty, wykłady), podejmując współpracę z Uniwersytetem Śląskim - wyjaśnia Karol Piekarski - Planujemy zaprosić do nas - również w charakterze uczestników - gości z zagranicy, na początek z Niemiec. Przygotowania do festiwalu będą szły równolegle z pracami nad Archiwum Wielokulturowości TG, spodziewam się więc, że będzie można jakoś połączyć ze sobą te działania - dodaje.

Wernisaż wystawy Stanisława Taraska | Fot. Kamila Mika

Zapraszamy do zobaczenia kilku zdjęć z Kolażu Kultur. Autorką pierwszej części zdjęć jest Kamila Mika, a zostały one wykonane podczas wernisażu wystawy fotografii Stanisława Taraska - reportaż z pielgrzymki chasydzkiej do grobu Dawida Biedermana w Lelowie. Druga część zdjęć przedstawia koncert SelFbrush w Magazynie.


MM Silesia poleca:


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto