Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystko jest z wody...

Redakcja
Woda - temat rzeka. Od zarania dziejów jest obiektem fascynacji. Nie bez przyczyny, cytując Talesa z Miletu: "Wszystko jest z wody i z wody się składa". Chociaż od czasów starożytnych życie ludzkie zmieniło się diametralnie, żywioł wody nadal jest kluczowym dla wszelkiego istnienia.

Mówią, że krew nie woda… A jednak to właśnie H2O nazywane jest eliksirem życia. O jej znaczeniu przypomina obchodzony 22 marca Światowy Dzień Wody. Bieżący, 2013 rok, został ogłoszony Międzynarodowym rokiem współpracy wodnej i ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie świeżej wody dla świata oraz na konieczność zrównoważonego gospodarowania jej zasobami, możliwości zwiększenia współpracy w kontekście wzrostu popytu na dostęp do wody.

Ziemię można nazwać "niebieską planetą", ze względu na fakt, że woda pokrywa aż 71% powierzchni globu. Jest to jednak w większości woda słona. Woda słodka zajmuje zaledwie 2,5% powierzchni. Jeśli chodzi o zasoby wodne w Polsce, są one także stosunkowo małe. Na tle Europy pod względem ilości wody na jednego mieszkańca, znajdujemy się na 22. miejscu (na 26 państw). Na świecie nasz kraj jest pod tym względem w takiej samej sytuacji, jak Egipt - ilość wody na jednego mieszkańca jest porównywalna.

Gliwicka woda
- Dostęp do czystej wody jest podstawową ludzką potrzebą, a co za tym idzie, fundamentalnym prawem człowieka. Jak wynika z danych statystycznych, na świecie ponad miliard ludzi cierpi z powodu braku dostępu do czystej i zdrowej wody - przypomina Agnieszka Batóg, rzeczniczka PWiK w Gliwicach. - Na tym tle sytuacja gliwiczan i Gliwic prezentuje się nadzwyczaj dobrze. W Gliwicach mamy dobrą wodę - woda w naszych kranach w około 95% pochodzi z zasobów podziemnego triasu, a nie z ujęć powierzchniowych. Jest to woda bardzo czysta, najwyższej jakości, zdatna do bezpośredniego spożycia, zawierająca cenne dla zdrowia i życia rozpuszczone składniki mineralne - dodaje.

Ujęcie wód głębinowych Gliwice pobiera wodę ze Zbiornika Wód Podziemnych nr 330 "Gliwice". Na zbiornik składają się pokłady spękanych skał wapieni muszlowych o miąższości 40-200 m, w szczelinach których znajduje się woda średnio lub wysoko zmineralizowania. Jest to woda, której jakość klasyfikuje się jako dobrą lub bardzo dobrą!

Gliwickie wody triasowe są bardzo dobrze chronione przed bezpośrednim skażeniem. Solidne warstwy piasków gliniastych, glin, iłów, żwirów i margli izolują trias od dopływu jakichkolwiek niepożądanych substancji. Przesączanie przez takie warstwy trwa od 5 do nawet 30 lat.

Dar natury - woda źródlana
Długoletnie, eksperckie badania wskazują na dużą stabilność jakości wody ujmowanej z triasu gliwickiego. Natomiast pomiary wykonane w tym roku dla dwóch studni kwalifikują wodę do wód "źródlanych". Woda ze studni głębinowych nr 8a i 11 wchodzących w skład ujęcia wody "Gliwice-Łabędy" spełnia wymagania określone w Rozporządzeniach Ministra Zdrowia dla naturalnych wód źródlanych przydatnych do rozlewania i dystrybucji w opakowaniach jednostkowych. Taką ocenę i kwalifikację rodzajową wody z ww. studni wystawił PWiK Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Zakład Tworzyw Uzdrowiskowych w Poznaniu. Woda ta jest bardzo smaczna oraz wykazuje wymagany i bezpieczny pod względem zdrowotnym stan mikrobiologiczny. Korzystne warunki geologiczne oraz bardzo dobre wyniki badań fizykochemicznych wody pozwoliły zakwalifikować ją do naturalnej wody źródlanej.

Z ręką na pulsie
Tym samym gliwicka woda swoją jakością dorównuje wodom źródlanym, oferowanym w sprzedaży w butelkach. Jakość wody wodociągowej w Gliwicach jest stale monitorowana przez nowoczesne laboratorium analityczne, które jako nieliczne spośród laboratoriów wodociągowych w naszym regionie posiada certyfikat akredytacji PCA. Wyniki badań wody dostarczanej mieszkańcom potwierdzają, że w gliwickich kranach płynie woda źródlana.
Warto podkreślić, że cena wody w Gliwicach wciąż jest jedną z najniższych w regionie. Jak informuje portal www.cena-wody.pl, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach jest jedyną w śląskim regionie firmą wodociągową, która nie pobiera od mieszkańców miasta tzw. opłat abonamentowych. Pozostałe przedsiębiorstwa inkasują od odbiorców od 4,99 zł do 23,97 zł miesięcznie. Pobieranie tych opłat podwyższa dodatkowo ceny wody i ścieków w różnych miastach aglomeracji górnośląskiej. W Gliwicach są one ujęte w podstawowej kwocie należności.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto