MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierzcie się na wycieczkę po fabryce lin i drutu w Zabrzu

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Ponad stuletni zakład pracy będzie można zwiedzić 13 września w ...
Ponad stuletni zakład pracy będzie można zwiedzić 13 września w ... mat. prasowe
Ponad stuletni zakład pracy będzie można zwiedzić 13 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

To jeden z najstarszych zakładów przemysłowych w Zabrzu dawnej znany jako fabryka Lin i Drutu Deichsela obecnie działająca pod nazwą TRAWIPOL II.

Każda wycieczka po czynnym zakładzie będzie poprzedzona prelekcją o przeszłości i dniu dzisiejszym firmy. W planie zwiedzania przewidziano  przejście przez hale fabryczne, poznanie technologii oraz maszyn do produkcji lin i drutów podczas ich działania.   To wszystko w niezwykłej XIX i XX  wiecznej. scenografii architektury przemysłowej.

Do dyspozycji zwiedzających są dostępne trzy wejścia o godzinie 8.00, 10.15 i 12.15. Uwaga, zwiedzanie zakładu tylko po dokonaniu rezerwacji (tylko w godzinach od 9.00 – 15.00) pod numerem telefonu 32 630- 30 -91 wew. 4045. Lub tel. 501 866 679 Przewodnikami po fabryce będą jej pracownicy. Fabryka mieści się przy ulicy Fabrycznej w Zabrzu.

Historia fabryki lin i drutu w Zabrzu

Tradycja Zakładu produkcji lin i drutu w Zabrzu sięga sierpnia 1853 r., kiedy majster powroźniczy Adolf Deichsel utworzył zakład produkujący liny konopne. W krótkim czasie oprócz lin konopnych rozpoczęto produkcję lin stalowych z drutów o wytrzymałości ok. 60 Kg/mm2. Odbiorcą pierwszej liny stalowej była kopalnia "Królowa Luiza" w Zabrzu. Przełomem w produkcji lin stalowych było wprowadzenie specjalnej metody hartowania drutów, co umożliwiło wykonywanie drutów o wytrzymałościach powyżej 120 Kg/mm2. 

Na przełomie XIX i XX w. zakład posiadał wszelkie niezbędne wyposażenie do produkcji drutów i lin stalowych. W 1914 roku fabryka zatrudniała przeszło 1,5 tys. pracowników.  Za udział i wkład w rozwój Zabrza w 1928 r. władze miasta nadały jej właścicielowi tytuł honorowego obywatela miasta. W 1945 r. zakład został przejęty przez władze polskie bez wyposażenia maszynowego, bowiem maszyny produkcyjne zostały wywiezione do ZSRR w ramach reparacji wojennych.  W 1972 roku na bazie zakładu utworzono Śląskie Zakłady Lin i Drutu "Linodrut" Zabrze, w skład których wchodziły zakłady w Zabrzu, Sosnowcu, Bytomiu i Wałbrzychu. Zmiany polityczne i gospodarcze doprowadziły w latach 90. do usamodzielnienia się zakładów "Linodrutu".  

Organizatorem wycieczki jest Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki działające w ramach Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Centrum poprzez swoją działalność oraz organizacje tego typu wycieczek promuje w kraju, regionie turystykę w czynnych zakładach pracy. Współorganizatorem wycieczki jest Dyrekcja Spółki Trawipol II.

Kliknij, żeby rozpocząć przeglądanie galerii


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto